Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır

DUVAR KAĞIDI NASIL YAPILIR

Bizler, Cüneyt ALAN ve ekibi olarak öncelikle size sonra da yaptığımız işe ve kendimize sahip çıkıp saygı duymasını bir ilke edindik. Yaklaşık 25 yıllık tecrübemizle iç ve dış dekorasyon adına kendimizi geliştirdik ve hakkımızda daima iyi şeyler konuşulmasını başardık.

Tüm iç ve dış dekorasyon işlerinizi yaptırmaya karar vermeden önce lütfen bize danışın.
Dekorasyon bir sanattır.Size ve sanatımıza değer veriyoruz.
CÜNEYT ALAN
0 532 654 35 80 – 0 545 608 21 79

 

Her zaman duvarlarımızı boyayarak süslemeyi tercih etmeyiz. Bazen de çeşit çeşit desenleri olan ve boyayla bu desenlere sahip olamayacağımız duvar kağıdı denilen kaplamalarla süsleriz yuvamızı. Bu işin de kendine has özellikleri ve püf noktaları var tabiki.

Öncelikle uygulamanın yapılacağı yerlerde her türlü duvar ve tavan onarımları, düzlemeleri yapılmış olmalıdır.Yapılacaksa kartonpiyer ve döşeme şapının atılmış, kapı ve pencerelerin takılmış olması gerekmektedir. Zemin döşemesinin de yapılmış olması daha iyi olacaktır. Duvar üzerinde bulunan bütün elektrik piriz ve anahtarlarının iç aksamlarının takılmış olması da gerekmektedir.

Eğer duvar üzerinde daha önceden yapılmış duvar kağıdı uygulaması varsa mutlaka sökülmesi, yoksa da kabarmış, dökülmüş boyaların kazınarak düzlenmesi gerekmektedir. Yani anlayacağınız uygulama yapılacak duvarın kuru, temiz ve pürüzsüz olması çok önemlidir. Özellikle renkli duvar kağıdı uygulanacaksa mutlaka ve mutlaka duvar üzerine çekilecek alçı macunun çok düzgün olması önemlidir. Çünkü yeterli derece düzleme sağlanamayan duvarlar renkli duvar kağıdı uygulaması yapıldığında sonradan ışığın yansımasıyla istenmeyen renk ve tonları ortaya çıkabilmektedir. Koyu renk duvar kağıdı uygulanacaksa şayet uygulamadan önce duvar kağıdının rengine uygun plastik boyayla duvar bir kat boyanmalıdır.

Uygulamaya başlamadan önce duvar kağıdı rulosunun içinde yer alan uygulama esaslarını dikkatle okuyalım. Duvar kağıdı uygulamasında kullanılacak olan iki tip yapışkan vardır. Bunlar perfax veya methylen toz yapışkan üzerinde belirtilen tarife uygun olarak temiz ve derince bir kap içerisine konularak yine temiz suyla iyice eriyip pelte kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Daha kalın ve ağır kağıtların uygulanmasında ise bu karışıma %20 oranında sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı da ilave edilmelidir.

Yapıştırıcımızı hazırladıktan sonra en fazla bir rulo duvar kağıdını açıyoruz. Kağıdın yönünü ve desenlerini iyice kontrol ettikten sonra uygulayacağımız duvarın her yerinin eşit yükseklikte olup olmadığını anlamak için en az üç yerden ölçüm yapıyoruz. En yüksek değeri duvar yüksekliği olarak kabul ediyoruz. Daha sonra ilk boyu yaptığımız ölçüm değerinden 10 cm kadar fazla pay bırakarak kesiyoruz. İkinci kağıdımızı ise birinci kestiğimizin yanına getirerek desen uyumlarını kontrol ederek diğerinden biraz daha fazla pay bırakarak kesiyoruz. Tabi birkaç tip duvar kağıdı olduğundan bunların uygulamaları da farklılık gösterir. Örneğin; “vinil” duvar kağıtlarının uygulanmasında yapışkan kestiğimiz kağıtların arka yüzüne fırça veya rulo yardımıyla sürülerek 10-12 dakika kadar bekletildikten sonra duvara yapıştırılır. Tekstil ve nonwoven tipi duvar kağıdı uygulamasında ise hazırlanan yapışkan duvara sürülür. Daha sonra kesilen parçalar desen uyumuna dikkat edilerek yapıştırılırken bir yandan da yapışkan malzemenin kağıdın ön yüzüne bulaşmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Hasır duvar kağıtları doğal malzemeden üretildiğinden bunların uygulaması da daha farklıdır. Hasır duvar kağıtlarını en fazla 275 cm boyunda keseriz. Kestiğimiz boyların arka yüzlerini temiz su ile ıslatarak 10-15 dakika kadar kurumaya bırakırız. Kağıtların arka veya ön yüzüne kesinlikle yapışkan sürmüyoruz. Hazırladığımız yapışkanı duvarda kestiğimiz kağıttan biraz daha genişçe bir yüzeye yayıyoruz ve sonra yumuşamış hasır duvar  kağıtlarını simetriye dikkat ederek yapıştırıyoruz.

Yapıştırma işlemi sırasında oluşabilecek hava boşluklarını gidermek için, kağıdın üst tarafından temiz bir bez veya cam sileceği yardımıyla yukarıdan aşağıya doğru hareketle hafifçe bastırarak indirmemiz gerekiyor.Bunu yapmazsak sonrasında kuruyan duvar kağıtları bu hava boşlukların atmaya başlayacaktır.

Düzgün bir zemine kuralına uygun bir şekilde kaplanmış duvar kağıtları uzun yıllar kullanılabilir.

 

duvar kağıdı, duvar kağıtları, duvar kağıdı nasıl yapılır, duvar kağıdı modelleri, en güzel duvar kağıtları, duvar kağıdı çeşitleri, duvar kağıdı fiyatları, duvar kağıdı malzeme fiyatları, ankara duvar kağıdı ustaları, duvar kağıdı ustası