alçı kartonpiyer

Alçı Kartonpiyer

Alçı Kartonpiyer

 

Alçı kartonpiyer, kartonpiyer sanatının gerçek ve tek olan ürünüdür. Gerek işçilik, gerek görsellik ve gerekse sağlamlık açısından tüm mekanlarda göze çarpan ve diğer kartonpiyer ürünlerinden kendini hemen belli eden gerçek malzemedir.

Alçı kartonpiyer günümüzde her ne kadar yerini stropiyer denilen uyduruk bir malzemeye bıraksa da, yinede işinin ehli kartonpiyer ustalarının değişmez tek malzemesidir. Bundan 5 yıl öncesine kadar gerçek ustası az bulunan ve imalatı zor ve zahmetli bir sanat olarak kabul edilirdi. Şimdilerde ise imalatı zor ve gercek ustalık gerektiren bir sanat olduğu için, onun yerine yapımı zahmetsiz, pratik ve ekonomik olan stropiyer tercih edilmektedir. İşine önem gösteren ve görsel, sağlam bir iş çıkarmak isteyen mimarların, ustaların ve mühendislerin ilk tercihleri yine alçı kartonpiyerden yanadır.

 

Bina tavan ve duvarları genellikle eğri veya terazisizdirler. Ya tavan ya da duvar mutlaka ufak tefek eğrilikler içermektedir. Bu gibi eğri mekanlarda alçı kartonpiyer tavan ve duvarlardan bağımsız olarak kendisi dümdüz, ipinde ve terazisinde montaj yapılabilir. Bu özelliği diğer kartonpiyer ürünlerde bulamazsınız. Ayrıca tavan duvara dogru uygulanan bir yapıştırma sistemiyle kaynayarak, zamanla o tavan ve duvarın ayrılmaz bir parçası olarak on yıllarca kalıcı ve sağlam bir imalat ortaya çıkmaktadır. Köşe merkez ve ek yerlerindeki işçilik uyumu, teklik ve görünmemezlik yine buna keza sadece alçı kartonpiyere has olan bir özelliktir. Dökümünden, montajına kadar ayrı ayrı ustalık ve özen isteyen alçı kartonpiyer, sadece işinin ehli ustalar tarafından yapılabilen ve tasarlanabilen bir dekorasyon imalat şeklidir. Bu özelliğiyle de diğer ürünlerden ayrılmaktadır. Her türlü mekana, her model ve ölçüde uygulanabilme özelliğiyle uzun yıllardır değişmez bir dekorasyon ürünü olarak tüm ev ve işyerlerinde yapılması mecburi olan ilk imalatlatdan sayılmaktadır.

 

Alçı kartonpiyeri evimizde veya işyerimizde görmek isteyişimizin sebebi o kadar çoktur ki… Örneğin bazı mimarlar bina yapımlarında, duvar işçiliklerinde veya sıva işçilik hatalarından doğan görsel bozuklukların kaybedilmesi için alçı kartonpiyeri tercih etmektedirler. Duvar ve tavanlardaki sadeliğin yerini, dekoratif bir görsel ürün alsın diye düşünen konfora önem veren ev ve işyeri sahipleride alçı kartonpiyeri secenekler arasında listenin en başına koymaktadırlar.

 

Alçı kartonpiyer ustaları esasen çok az sayıdadırlar. Gerçek kartonpiyer ustaları ‘cami süsleme ustalarıdır’. Fakat onların yanında yetişen emekçilerde gerçek kartonpiyer ustaları olarak görülmektedirler. Fakat zamanla kartonpiyer ustalığı bir alt ustalık görünmekten çıkıp, başlı başına bir branş olarak kabul görmüştür. Kartonpiyer sanatının içine giren o kadar çok alt branş vardır ki… Bunlar; kemer imalatı, sütunlar, dekoratif spot zeminler, ışık bantları, sövecilik, göbek imalatı, süslü dış ve iç mekanlar vb gibi gerek iç gerekse dış mekanlarda her türlü görsel imalatlar bu sanatın içine girmişlerdir. Kısacası sadece kartonpiyeri yapabilen kişiye değil, yukarda saydığımız tüm imalatları uygulayabilen kişilere gercek kartonpiyer ustası denmektedir. Zamanımızda kartonpiyer ustası yok denecek kadar az yetişmektedir. Hatta iddia ediyorum ki yetişmemektedir. Bunun sebebi, kartonpiyer taklidi ürünlerin hızla yayılması ve uygulanmasıdır. ”Sanat eskidenmiş” ifadesi günümüzde sık sık işinin ehli gerçek ustalar tarafından tekrarlanmaktadır.

 

Konusunda uzman ve disiplinli ekibimizle tüm alçı kartonpiyer işleriniz için bizimle iletişime geçmeden karar vermeyin… Cüneyt ALAN ve ekibi olarak sanata değer veriyor ve sizi önemsiyoruz…

 

Alçı kartonpiyer, kartonpiyer, kartonpier, döküm kartonpiyer, dökme alçı kartonpiyer, dökme kartonpiyer, alçı döküm kartonpiyer, cuneyt alan