Ana Menü

Alçı Nasıl Yapılır

Cüneyt ALAN

ALÇI NASIL YAPILIR

 

  

Alçı Nasıl Yapılır: Cüneyt ALAN olarak, evlerinize veya işyerlerinize 30 ile 35 kg’lık torbalar halinde toz olarak getirilen alçı malzemesinin  hangi aşamalardan geçtikten sonra ve hangi uygulamalardan sonra bir sanat eserlerine dönüştürüldüklerini siz değerli kullanıcılarımıza anlatmaya çalışacağız.

Dekorasyonunu yapmayı planladığımız mekana (Ev veya İşyeri) yeterli miktarda alçı malzemesinin getirilmesi, düzenli bir şekilde uygun olan yere istiflenmesi, uygulanacak mekana ve yapılacak dekorasyona göre malzeme çeşitlerine göre sırasıyla ve rahatça alınıp kullanılacak şekilde koyulması bir ustanın kendisine, işverenine ve malzemesine gösterdiği saygının göstergesidir. Siz değerli kullanıcılarımıza, bir ustanın iş ahlakını ve disiplinini ölçmenize yarayacak küçük bir ipucu verdikten sonra makaleme başlıyorum.

Alçı, dekorasyonun hemen hemen her branşında kullanılan çok yönlü bir inşaat ham maddesidir. Bu yüzden ben, onlarca hatta yüzlerce alçı dekorasyon uygulamalarının arasından Tavan ve Duvarlara çekilecek olan Alçı Sıva uygulamasının nasıl yapılması gerektiğini seçerek anlatmaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağım. Ortalama 100 m2’lik bir dairenin (2 oda + 1 salon + mutfak + koridor) tavan duvar alçısının nasıl çekileceğini, işe başlamadan önce ve işe başlarken neleri yapıp neleri yapmamamız gerektiğini, hangi yardımcı malzemelerimizin ve hangi ekipman ve el aletlerimizin olması gerektiğini sizlere kısaca anlatarak makalemize başlamak istiyorum. Alçı Nasıl Yapılır

Alçı çekmek gerçek bir ehil işidir. Alçı çekerken kullanılacak el aletlerini kullanmak ve zeminin her milimetresine hükmetmenin ve düzeltilerek pürüzsüz bir hale getirmenin gerektirdiği ilk ve kesin şartı o aletlere elimizin ve beynimizin hakim olması ile uzun pratiklerden sonra kazanılmış yetenektir. Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe buna paralel olarak doğal olarak kullanılan el aletleride evrim geçiriyorlar. Eskiden bizler şimdiki alçı malzemeleri yokken çürük alçı dediğimiz ve artık piyasadan kalkmış çok çabuk donan alçılarla (azar azar), alçı küreğimizin ucunda hazırlayarak koskoca dairelerin alçı dekorasyonlarını yapardık ve bu en az 3 ustayla 45 günden önce bitmezdi. Daha sonra sıfır bir zımpara ve peşinden fırçayla boyası. O zamanlar elbette ruloda yoktu. Tavan ve duvarlar büyük bir özenle ve yavaş yavaş fırçayla boyanırdı. Akıntı olmamasına, alaca kalmamasına, renk farkı olmamasına ve eşit olmasına dikkat edilerek. Yorgun geçen günün ardından evime gittiğimde el bileklerimin ağrısından sabah namazında ancak uyuyabildiğim çok günlerim olmuştur. Fakat artık o eski ağır ve yorucu malzemelerin yerini çok pratik, ekonomik ve kolay malzemeler aldı. Geç donan sıva alçıları, saten alçıları, derz dolgu alçıları vs. Eskiden yine bizler alçının çabuk donması için veya daha geç donması için limon tuzu, süt, bira veya şekerli su kullanıyorduk bu ince ayarlar için. 🙂 Ama şunuda söylemeden geçemeyeceğim doğrusu; ”Ustalık eskidenmiş be azizim”. Şimdi bir telefon ediyorsun hoop malzemen 1 saat sonra kapıya kadar gelmiş, hazır ve nazır bir şekilde.

Bize gerekli olan malzemelerimiz;

– Tavanlara ve üst duvarlara yetişebilmek için bir adet yeterli uzunlukta merdiven. Esasen iki merdiven veya iki sehpa ile yeterli uzunlukta birde kalas olsa işimize daha çok yarar ve kolaylaştırır ama bulunamadığı zaman ve mekanlarda tek merdiven zorda olsa işimizi görecektir. Alçı Nasıl Yapılır

merdiven

– Alçı çekilecek olan zemini (zemin boyalı ise)  çentikleyip yaralamamız için (alçının zemine gerçek manada yapışıp sağlam olması için) sağlam bir keser.

keser

 

– Genellikle alçı ustalarının tercih ettiği 35’lik alçı malası veya kullanabileceğiniz her hangi ölçüdeki bir alçı malasıda olur fakat, zemindeki bozukluk ve eğrilikleri düzelterek dolgu yapmaya uygun en küçük ölçüdeki malzememiz 35’lik alçı malasıdır ve ben bu malzemeyi baz alıyorum bu makalemde. Diğer ölçülerde mevcut; 40’lık, 50’lik hatta nadir bulunsa da 60’lık ve 75’lik alçı malaları. Bu ölçüden büyük malzeme lazım gelen yerlere bıçak mastar dediğimiz alçı mastarları 4 metre halinde alınır ve istenilen ölçüde usta tarafından mekana göre ayarlanıp kesilir.

alçı malası

Merdivenimiz, keserimiz ve alçı malamızdan sonra sıra Spatula dediğimiz malanın girmediği yerlere girmesi için, mala üzerine alçı koymak için ve alçı haznesinden alçıyı rahatça alıp hazneyi daha rahat temizlemek için elimizden hiç düşürmeyeceğimiz malzememiz. Spatulalarda çeşitli ölçü ve ebatlardadır. Bu makalemde 18’lik spatulayı baz alıyorum ben. 18’lik spatulanın yanı sıra her zaman takımlarımızın içerisinde dar yerlere rahat girmesi için daha küçük ölçülerdeki spatulalarıda mutlaka yanınızda bulundurun. 14’lük, 10’luk vs…

alçı spatulası

İçerisinde alçı karıştırıp çalıştığımız tüm yerlere rahatça götürebileceğimiz ve her an yanımızda bulundurabileceğimiz bir alçı haznesi-teknesi. Eskiden bizler yumuşak ve elastik olan kırılmayan kalın çamaşır leğenleriyle çalışırdık. Günümüzde daha kullanışlı ve güzel plastik malzemeleri kullanıyoruz. Alçı teknesinin yanında içine her zaman su doldurabileceğimiz birde su kovası gerekmektedir.

alçı teknesi

Alçı uygulamasının yapılacağı mekanın ve zeminin büyüklüğüne, kullanılacak olan alçı malzemesinin miktarına ve yapılacak işe göre teknede alçı hazırlayacağız. Eğer bu miktar ve ölçüler büyükse ve durmadan sürekli alçı hazırlanacaksa mikser dediğimiz elektrikli karıştırıcı kullanmamız bizi hem yormayacak hemde işimizi hızlandırıp, kıvamı güzel bir malzeme hazırlamamıza katkıda bulunacaktır. Mikser ( Karıştırıcı) temin edemiyorsak eski sistem bir uygulamaya başvurarak sağlam ve hafif bir ağaç veya metal köşeli çubukla karıştıracağız.

Alçı uygulaması yapacağımız zaman yanımızda ilk bulundurmamız gereken değişmez malzemelerimiz bunlar. Bunların yanında bulundurmamız gereken zemini düzelten ve yaptığımız işi mastara getirmek için duvara sürdüğümüz alçının üzerinde düzeltme yapacağımız alçı bıçak mastarımızda gerekmektedir. Mekan ve zeminin büyüklüğüne göre kesmek veya kestirmek üzere ALÇI BIÇAK MASTARI;

 

Bu malzemelerimizin yanında işimizi kolaylaştıracak, düzeltecek, pratik diğer alet ve edavatlarda tamamen sizin kendi seçiminiz olacaktır. A’dan Z’ye tüm ekipman, alet ve edavatın yanımızda bulunması bizi hem psikolojik olarak, hemde uygulamada kolay ve daha düzgün iş çıkarmak açısından rahatlatacaktır. Ne demişler; ”Alet iş yapar usta övünür”…

 

alçı nasıl yapılır, alçı nasıl hazırlanır, alçı malzemeleri, alçı çeşitleri, alçı hazırlanışı, alçı çekmek, alçı el takımları, alçı aletleri, alçı ustaları, alçı nasıl çekilir« (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »