Ankara Sanatoryum Boyacı

Alçı Sıva Nasıl Yapılır

Alçı Sıva Nasıl Yapılır

 

Cüneyt ALAN – Alçı Sıva Nasıl Yapılır  

Tanımı Tuğla, beton, brüt beton, gaz beton, bims blok, alçı levha vb malzemelerden yatay ve düşey doğrultuda yapılmış taşıyıcı veya bölme özelliği olan tüm elemanlara alçı sıva uygulanabilir.

Çeşitleri Alçı sıva tutunma özelliğinin yüksek olması istendiğinden gözenekli ve kagir yapı malzemelerine uygulanır. Ahşap veya metale gerekli tedbirler alınmadan uygulama yapılamaz. Ülkemizde en çok uygulandığı yüzeyler tuğla, beton, brüt beton, gaz beton, bims blok ve alçı levhadır.  Tuğla Pişmiş kilden elde edilen en yaygın bölme duvar malzemesidir. Taşıyıcı olarak kullanılan çeşitleri de vardır.  Dekorasyon

ÖĞRENME FAALİYETİ–1 ARAŞTIRMA AMAÇ

Beton – Brüt Beton: Yerine dökülüp sıkıştırılmış veya fabrikasyon olarak üretilmiş çimento + agrega +sudan oluşan priz alma suretiyle sertleşen genellikle taşıyıcı yapı elemanlarında kullanılan ( kolon, kiriş, döşeme vb. ) malzemedir.

Brüt beton • Gazbeton: Silisli kum, çimento, kireç, alüminyum tozu ve suyun karışımından basınçlı buhar altında sertleştirmeyle elde edilen gözenekli bir yapı elemanıdır.

Bims Blok: İçinden kuvars kumu alınmış bims agregası ile çimento ve suyun kurallara uygun olarak karıştırılması ve sonrada yüksek basınç altında makinelerde sıkıştırılmasıyla yapılan bloklardır.

 Alçı levha: Özel olarak hazırlanmış alçı hamurunun iki tarafına karton kaplanması ile elde edilen fabrikasyon yapı malzemesidir. Hafifliğinden dolayı daha çok bölme duvar ve asma tavan uygulamalarında kullanılır. Alçı Sıva

Yapılacak Yüzeyi Hazırlama Kuralları

Uygulama Koşulları Alçı sıvalar tüm normal yüzeylere uygulanabilir. Yapışma ( aderans ) yüzeyin durumu açısından çok önemlidir. Bu nedenle yüzey mutlaka kontrol edilmelidir. Yüzeyi kontrol ederken aşağıda belirtilen durumlara dikkat edilmeli, gereken tedbirler alınmalıdır.  Yüzeyin elverişli olmaması; örneğin kaba pislikler, küflenmeler, çok düzgün yüzeyler, yağlanmış yüzeyler, emiciliği her noktada aynı olmayan yüzeyler, donmuş yüzeyler, değişik türden yüzey malzemelerinin olması, Yapının neminin çok yüksek olması, Pürüzün fazla olması. Bu gibi durumlarda inşaat sahipleri veya teknik sorumluları ikaz edilmeli, gerekli tedbirler alınmalıdır.

Alçı Sıva Yapılacak Yüzeyi Hazırlamada İş Sırası Alçı sıva yapılacak yüzeyde çalışmaya başlamadan önce basit kontrol ve deneylerin yapılması yapılan işin kalitesini arttırmak için gereklidir. Aşağıda bu yöntemler ve alınması gereken önlemler açıklanmıştır. Görsel Kontrol Alçı sıvanın tutunması aşağıda belirtilen durumlardan olumsuz etkilenip etkilenmeyeceği çoğu kez gözle kontrol sırasında bile anlaşılır. Yapışmış yabancı maddeler, kir, is, harç lekeleri, beton pislikleri, kalıp tahtası artıkları, Beton yüzeyde gevşek ve dökülen kısımlar, Yapışmış kireç ve çiçeklenmeler, Çok düzgün ve sıkı yüzeyler.

Önlemler:Yapışmış yabancı maddeler, betonun dökülen ve gevşek kısımları alınır, kireç ve çiçeklenmeler tel fırça ile temizlenir. Elle Kontrol Elle kontrol, yüzeyin tozlu ve kirli olup olmadığını anlamak için yapılmalıdır. Elle kontrol mutlaka birden çok noktada uygulanmalıdır. Önlemler:Toz ve kir süpürge ve fırça ile temizlenir. Gerekirse yıkanır, kuruması beklenir. Kazıma Deneyi Sıva zeminini kontrol etmenin bir diğer yolu da kazıma deneyidir. Bu deney sivri ve sert bir cisimle (spatula, mala vb) yapılır. Bu sırada soyulan pul pul veya kum gibi dökülen kısımlar tespit edilirse sıvaya başlamadan önce önlem alınmalıdır. Önlemler: Yüzey tel fırça ile iyice temizlenir. Islatma Deneyi Bunun için temiz su bir fırça yardımıyla yüzeye sürülür. Su birkaç dakika sonra hala yüzeyden damlıyor veya açıktan koyuya doğru rengi hemen dönmüyorsa bundan şu sonuçlar çıkartılabilir. Yüzeyde yağ olabilir, Yüzey fazla nemlidir.

Önlemler: Yüzeydeki yağ temizlik maddeleri kullanılarak temizlenir ve durulanır. Yüzey nemi fazla ise kuruması beklenir. Sıcaklık Ölçme Alçı sıva uygulaması +5 °C derecenin altında yapılmamalıdır. Sıcaklık klasik termometre ile ölçülebilir. Ortam sıcaklığının çok düşük olması durumunda alçı sıvanın donma tehlikesi vardır. Önlemler: Ortamda nem yapmayan bir ısıtıcı ile sıcaklık arttırılmalıdır.

Alçı Sıva Yapılacak Yüzeyin Hazırlanması Ön Hazırlıklar Alçı sıva yapılacak yüzeyde üçüncü bölümde anlatılan kontrol ve deneyler yapıldıktan ve gerekli önlemler alındıktan sonra ön hazırlıklara başlanır. Bu bölümde duvar ve tavan uygulama resimleri ile konu açıklanacaktır.

• Uygulamaya başlamadan önce beton ve brüt beton üzerindeki çapaklar temizlenmelidir. Bu işlem için madırga, keser veya spiral kullanılabilir.

• Yüzeydeki toz ve tutunmayı önleyici maddeler fırça ile temizlenmelidir. Fırça ile duvar temizliği Resim 1. 9:Fırça ile tavan temizliği

• Fırçalanarak temizlenen yüzeyler uygulama öncesi ıslatılmalıdır. Bu işlem fırça yardımıyla yapılır. Fırça ile duvarın ıslatılması Fırça ile tavanın ıslatılması

• Diğer bir yöntemde duvar yüzeyi hortumla sulanır ve suya doyurulur. Bu özellikle çok sıcak havalarda ve çok su emen gözenekli yapı malzemelerinde (gazbeton ) dikkat edilmesi gereken bir konudur. Alçı sıvanın yüzeye tutunmasında bir sorunla karşılaşmamak için yüzeyin suyu tamamen emmesi beklenir. Hortumla duvarın ıslatılması Hortumla tavanın ıslatılması

• Tutunmayı arttırmak üzere pürüzsüz ve sıkı yüzeyler pürüzlendirilmelidir. Örneğin keser veya madırga ile çentikleme işlemi yapılabilir. Bu işlemden sonra yüzey tekrar fırça ile temizlenmeli ve ıslatılmalıdır. Diğer bir seçenekte yüzey hazırlayıcı ve bağlayıcılar kullanılabilir.

Duvarın pürüzlendirilmesi

Tavanın pürüzlendirilmesi

• Pürüzlendirme işleminde diğer bir yöntem ise serpme sıva yapılmasıdır. (1m³ serpme sıva için: 1m³ 0,3 kum + 225 kg çimento + 135 lt su ). Hazırlanan karışım yüzeyi kapatacak şekilde serpme sıva makinesi ile atılır. Bu uygulama gazbeton yüzeyler için her durumda uygulanmalıdır.

Duvara serpme sıva, Tavana serpme sıva

Alçı Sıva Nasıl Yapılır, alçı nasıl yapılır, kaba sıva nasıl yapılır, saten alçı nasıl yapılır, karışık alçı nasıl yapılır, alçının özellikleri, alçı sıva makineleri, makineli sıva alçısı