Ana Menü

Alçıpan Ustası

ankara alçı boya kartonpiyer

ALÇIPAN USTASI

 

Cüneyt ALAN – Alçıpan Ustası

Yılların verdiği deneyim ve asma tavan ustalığımla siz değerli ziyaretçilerimize Alçıpan uygulamaları hakkında bilgiler sunmaya gayret edeceğim. Dekorasyon, onlarca hatta yüzlerce farklı uygulamaların birleşerek oluşturduğu çok geniş bir yelpazedir. Bu farklı çalışmaların birbirleriyle uyumu ve ahengi yapılan dekorasyonun o derece görsel ve kaliteli olmasını sağlar. Alçıpan uygulamaları ise dekorasyonun en temel taşlarından birisidir ve vazgeçilmezidir.

Bir dekorasyon sitesi olan Cuneytalan.Com’da alçıpan adına tüm çalışmalar hakkında detaylı bilgilere ve görsellere ulaşabilirsiniz. Alçıpan, dekorasyon uygulamaları arasında belkide en fazla mekanda ve şekillerde kullanılan ürünlerden birisidir. Bu yüzden bu makalemi farklı bölümlere ayırarak alçıpanın kullanıldığı en temel çalışmalar ve başlıkları adı altında ayrı ayrı sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Öncelikle şu kısa bilgiyi vererek makaleme başlamak istiyorum;

Dünyada alçıpan tüketimine bakıldığında;
Japonya’da kişi başına düşen Alçıpan kullanımı: 4.5 metre
Amerika’da’ de kişi başına düşen Alçıpan kullanımı: 10.2 metre
isveç’te kişi başına düşen Alçıpan kullanımı: 6 metre
Diğer AB üyesi ülkelerde 1 – 2 metre dir.

Alçıpan nedir : Genellikle 9 mm, 11 mm ve 12 mm kalınlığında üretilen ve çift tarafı kullanılacağı mekana göre değişken karton malzemeyle kaplanılan preslenmiş alçı levhaların genel ismidir. Kullanılacağı mekana göre renkleri farklı olup, dış kaplama kartonlarıda o mekana göre kaplanmaktadır. Ateşe dayanıklı olan kırmızı alçıpan, suya dayanıklı olan yeşil alçıpan, normal alçıpan dediğimiz beyaz alçıpan gibi değişik özelliklere sahip ve üretimi diğerlerinden biraz daha farklı olan çeşitlere ayrılmaktadır. Aşağıda beyaz alçıpan dediğimiz normal alçıpanı resmettik.

alçıpancı

Alçıpan her ne kadar dekorasyon uygulamalarının vazgeçilmezi olsada, sadece iç cephe kaplamalarında ve tavanlarında kullanılmalıdır. Alçıpan adından da anlaşılacağı üzere alçıdan üretilmiştir. lçı ise suya ve rutubete karşı dayanıksız bir hammaddedir. Ne ilginçtirki yapımında dostu sudur fakat yapımından sonra dostu olan su bu defa düşmanı olmaktadır. 🙂 Bu yüzden hangi çeşit alçıpan olursa olsun kesinlikle iç cephede kullanılmalıdır. Dış cephelerde ise alçıpana alternatif olarak Betopan üretilmiştir. Betopan konusunuda ilerleyen bölümlerde sitemizde bulabilirsiniz.

Alçıpan nerelerde kullanılır : Alçıpanın uygulandığı mekanlar genel olarak Asma Tavanlar, Bölme duvarlar, lçı süslemeleri yardımcı malzemesi olarak veya giydirme duvar sistemlerinde kullanılmaktadır. İç dekorasyon çalışmalarında çoğunlukla asma tavanlarda farklı detaylar ortaya çıkarıp bu detayların üzerinde diledikleri gibi ve her çeşit malzemeyi rahatlıkla kullanabilecekleri için alçıpan tercih edilmektedir. Üzerine alçı rahatlıkla çekildiği gibi, banyolarımızda da fayans altında yeşil alçıpan olarak kullanılmaktadır. Çünkü yeşil alçıpanın üzerine kalekim uygulanabilmektedir.

Alçıpan montaj şekillleri :  Alçıpan iki şekilde uygulanır. Birincisi vidalama sistemiyle ikinici ise yapıştırma sistemiyle. Vidala sistemi, genellikle alüminyum profillerle oluşturduğumuz zemin üzerine kendine özel üretilen alçıpan vidalarıyla montaj yapılır. Ahşap zeminlere de vidalama sistemiyle montajlanır. Bunların dışında profil malzemelerinin genişliğini kurtarmayan dar yerlerde yapıştırma alçısıyla duvarlara veya kartonpiyer alçısıyla ketenleme sistemi dediğimiz teknikle tavanlara yapıştırma şeklinde montajı yapılır. Başta da söylemiş olduğum gibi alçıpan malzemesi kullanım alanları geniş bir yelpazeye sahiptir. Çok kullanışlı, pratik ve ekonomik bir dekorasyon malzemesidir.

Cüneyt ALAN


 

Alçıpan ustası, alçıpan ustaları, alçıpan ustası, alçıpancı, ankara alçıpancı, ankara sincan alçıpan ustası, alçıpan nedir, alçıpan nerelerde uygulanır, alçıpan montaj ustaları

 « (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »