Ana Menü

Asma Tavancı

Asma Tavancı

ASMA TAVANCI

 

 Asma Tavancı

  • 25 yıl kadar önceydi. Çıraktım. 15 yaşındaydım. Alçıpan daha Türkiye’de yoktu. Çok zor ve ağır bir işçilik gerektiren döküm tavanlar yapıyorduk. Asma Tavan olacak mekana demir kargaslar imal ederdik. Onunda arasına 8’lik demir çubukları birer inci gibi sıralardık. Sürekli kaynak yapmak zorunda ustalarımız bizimle dalga geçerlerdi. Kaynağa gözünüzü iyi açın bakınki öğrenesiniz derlerdi. 🙂 Gözlerimizi alan kaynak yüzünden uyuyamadığımız günlerin sayısını hatırlamıyorum bile. Sonra yaptığımız o demir yığını tavanların her yerine paslanıp üzerine gelecek olan alçının yüzeyinde pusmasın diye astar yağlı boya sürerdik. Yaptığımız demir kargas tavanın üzerine çıkar yürürdük. Sapasağlam ve özenli bir işçilik sistemimiz vardı. Dekorasyon işlerinde usta, kalfa ve çırak arasında saygı, sevgi ve disiplin vardı. Dekorasyonun vazgeçilmezi olan asma tavanlar eskiden bir başka güzeldi. Gerçek bir sanattı. Yapılan döküm tavanların alçısını da öyle sıradan ustalar çekemezdi.
  • Antipasla heryeri alacasız şekilde astarlanan demir kargasın altına belli ebatlardaki tahta kalıplar kestirirdik. Üzerlerini arap sabunu ve mazotla hazırladığımız yağı sürerdikki üzerine dökülen alçı tahtaya yapışıp onunla birlikte aşağı inmesin diye. O tahta kalıpları tavana kaldırır ve altına dikme dediğimiz destekleri tuttururduk sağlam şekilde ölçüsünde dursun diye. Sonra kovalarla koyu ayran kıvamında kartonpiyer alçısı dediğimiz çabuk donan alçıları yapardık ve o tahta kalıpların üzerine ilk kat olmak üzere taslarla dökerdik. Delik kalmayacak şekilde doldururduk tüm kalıbın üzerini. İlk kat alçısını döktükten sonra demir ızgaranın arasına birer inci gibi sıraladığımız 8’lik demir çubukların üzerinden alçıya doğru ketenleri yayardık ki demirin üstüyle altı arasında bir bağlantı olsun ve tavana dökülen alçı düşmesin. Keteni serdikten sonra ikinci kat alçısını yine aynı şekilde delik kalmayacak ve ince olmayacak şekilde 3 cm kadar daha kalın dökerdik. Toplamda 6 cm olacak şekilde ayarlamaya çalışırdık dökme alçıların toplam kalınlıklarını. 15 dakika kadar sonra tahta kalıbı söker alırdık yerlerinden ve ortaya muhteşem bir tavan şekli çıkmaya başlardı. Bu şekilde bütün tavanı kalıplayarak sırayla gider ve tamamlardık. Sonra geriye döner ve alçısını çekmeye başlardık. Bu alçı abuk donan kartonpiyer alçısıyla çekilirdi. Leğenlerle alçılar yapılır, tek seferde donmadan pürüzsüz ve parlak bir tavan çıkardı ortaya. Boyamaya kıyamazdı boyacılar. Ayna gibi parlardı. Dökme alçı tavan hem asma tavan hemde bölme duvar olarak uygulanırdı sistem olarak. Tavanlarda ve duvarlarda her türlü detay çalışmalarını gerçekleştirebilirdik. Gerçek bir ustalık gerektirirdi.
  • Şimdilerde alçıpan kullanılıyor aynı dekorasyon çalışmalarında. Önüne gelen asma tavancı olmuş azizim. 🙂 Eline matkap alan ben asma tavancıyım çıkmış piyasaya. Düşen tavanlar, eğri imalatlar, saçma sapan tasarımlar ve işçilik hataları… Birçok mekanda kesinlikle onlarca hata bulabiliyorum yapılan şimdiki asma tavanlarda. Muhteşem yapılmış olanlarada rastlıyorum ve içimden ”bunu yapan eskilerden, yani bizden bu belli” diyorum kendi kendime ve gülümsüyorum. 🙂
  • Evet arkadaşlar. Kendimce karaladım birşeyler işte. İçimden eski çıraklık dönemlerimi yazmak istedim ve yazdım. Herkese ve her emeğe saygım sonsuz. Vel hasıl kelam; SANAT ESKİDENDİ BE AZİZİM…
  • Yorum bölümünde düşüncelerinizi sizlerde yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cüneyt ALAN


 

asma tavancı, asma tavancı ankara, ankara asma tavancı, asma tavan ustası, asmatavancı, asma tavan ustaları ankara, ankara asmatavan ustaları aranıyor, alçıpan asma tavancı« (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »