Ana Menü

Cami Dekorasyonları ve Süslemeleri

Cami dekorasyonu ve süslemeleri

CAMİ SÜSLEMELERİ

 

Cüneyt ALANCami Dekorasyonları ve Süslemeleri

25 yıllık bir deneyim ve ustalığım sonrasında siz değerli ziyaretçilerimizi Cami Süslemeleri ve dekorasyonu hakkında bilgiler sunacağım. Konuyla ilgilenen arkadaşlarıma faydalı olacağını düşünüyorum.

Cami dekorasyon ve süsleme işleri gelmiş geçmiş en zor zanaatlardan bir tanesidir. Çok geniş bir yelpazesi olduğu için içerisinde onlarca ayrı branş gizlemektedir. Cami iç dekorasyonu adı altında yeralan bazı çalışmalar ise insan sabrını zorlayan cinstedirler. Örneğin bir Cami Kubbesinin yapımı o caminin en görsel ve temek direklerinden bir tanesidir. Projelendirilmesi, mimari çizimleri, mühendislik ilmi ve en önemlisi bu teknik çalışmaları uygulamaya geçirecek olan ustanın konu hakkındaki tecrübesi herseyden önemlidir. Sonrasında Cami Pencerelerinin mükemmel bir akustizm ve görsellikle yerlerine yapılması ve vitraylarla süslenmesi. Sonrasında alçı oyma süslemeleri ve nakkaşlık. Bunlar bir cami dekorasyon işi içerisindeki en önemli çalışma bölümleridir ki her birinin ustasını ayrı ayrı mumla arasanız yinede bulamazsınız. Cami işlerinde çalışmak ve yapmak zor, sabır isteyen ve gerçek ehli olmanın gerektiği zor bir zanaattir. Bizler Cüneyt ALAN ve Ekibi olarak siz değerli müşterilerimizin Cami Dekorasyon işlerinide profesyonelce, modern ekipmanlar ve konusunda uzman kadromuzla yapmaktayız.

Camii Süsleme Nedir? Cami, kubbelerini, tavanlarını ve iç duvarlarını sıva, ahşap, bez, taş, deri gibi elemanlar üzerine renkli boyalar, kabartma ve bazende altın varak kullanılarak ince uzun kıllı kalem tabir edilen fırçalarla yapılan süsleme sanatına denir.

Camii Nakkaş Nedir? Bir mimari eserde cami, türbe, mescid, saray, kasır, köşk, yalı v.b. gibi yapıların kubbelerini, tavanlarını ve iç duvarlarını sıva, ahşap, bez, taş, deri gibi elemanlar üzerine renkli boyalar, kabartma ve bazende altın varak kullanılarak ince uzun kıllı kalem tabir edilen fırçalarla yapılan süsleme sanatına denir.

Camii Hat Yazısı Nedir? Hat sanatı, hüsnühat veya kaligrafi yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan, bir görsel sanat türüdür. Nakkaşların Cami Süslemelerinde yoğun olarak kullandığı,Bu sanat dalının çağdaş bir tanımı ise “işaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmesi sanatı” şeklindedir. Belirli bir yazı stiline yazı tipi, hat türü, el veya alfabe gibi tanımlanabilir.

Camii Çinisi Nedir? Çini içi ve dışı veya tek yüzü sırlı, sıraltı boyalarıyla dekore edilerek geleneksel motiflerle süslenişi seçili malzemeyle yapılmış olan, mimariye bağlı olarak gelişen bir sanat türüdür. Natüralist bir anlayışla çizilmiş lale, sümbül, karanfil, gül ve gül goncası, süsen ve nergis gibi çeşitli çiçekler, üzüm salkımları, bahar açmış ağaçlar, servi hatta elma ağaçları, kompozisyonları zenginleştirir. Ayrıca, hançer biçiminde kıvrılmış sivri dişli yapraklar ve bunların arasında çeşitli duruşlarda kuş figürleri, kimi zaman dabazı efsane hayvanları yer alır. Bu zenginleşmede hiç kuşku yok ki, Osmanlı sarayına bağlı nakkaşların hayal gücü etken olmuştur.

Camii Mermerleri Nedir? Çini içi ve dışı veya tek yüzü sırlı, sıraltı boyalarıyla dekore edilerek geleneksel motiflerle süslenişi seçili malzemeyle yapılmış olan, mimariye bağlı olarak gelişen bir sanat türüdür. Natüralist bir anlayışla çizilmiş lale, sümbül, karanfil, gül ve gül goncası, süsen ve nergis gibi çeşitli çiçekler, üzüm salkımları, bahar açmış ağaçlar, servi hatta elma ağaçları, kompozisyonları zenginleştirir. Ayrıca, hançer biçiminde kıvrılmış sivri dişli yapraklar ve bunların arasında çeşitli duruşlarda kuş figürleri, kimi zaman dabazı efsane hayvanları yer alır. Bu zenginleşmede hiç kuşku yok ki, Osmanlı sarayına bağlı nakkaşların hayal gücü etken olmuştur.

Tüm iç ve dış dekorasyon işlerinizi yaptırmaya karar vermeden önce lütfen bize danışın.
Dekorasyon bir sanattır.Size ve sanatımıza değer veriyoruz.
CÜNEYT ALAN
0 532 654 35 80 – 0 545 608 21 79


Cami Süsleme Nedir, Cami Nakkaş Nedir, Cami Hat Yazısı Nedir, Cami Çinisi Nedir, Cami Mermerleri Nedir, Cami kubbeleri, Cami minaresi ustaları, Cami dekorasyonu, Cami süslemeleri ve dekorasyonları« (Önceki Resimler)