Eski Fayansları Yenileme

Eski fayansları yenileme hakkında genel bilgiler. Eski fayanslar nasıl yenilenir? Eski fayansları yenilerken yapılan büyük hatalar nelerdir?

Belki de bir ev tadilat ve dekorasyonunda yapılması en zahmetli ve meşakatli işlerden birisidir eski fayansları yenileme çalışmaları. Hafriyatın en çok çıktığı, kırımın en fazla yapıldığı, tozun ve gürültünün en fazla olduğu çalışmalar bütünüdür. Bir ev sahibini hem maddi, hemde manevi en çok yıldıran ve korkutan işlerin başında gelmektedir. Bu açıdan konuya baktık ve dilimizin döndüğünce siz değerli okuyucularımız için açıklayıcı bilgiler ve görseller sunmaya karar verdik. Merak edenler için faydalı olacağını düşünüyoruz.

Eski fayansları yenileme
Eski fayansları yenileme

Eski fayansları yenileme hakkında genel bilgiler;

İlk yapmamız gereken öncelikle işini bilen, böyle zor bir dekorasyon çalışmasına hakim ve iş disiplini yüksek usta, ekip veya dekorasyoncu ile anlaşmaktır. Bu konudaki yanlış bir seçim hem emeklerimizin, hem paramızın hemde zamanımızın boşa gitmesine sebep olacaktır. Eski fayansların yerine yenisini yaptırmayı düşündüğümüz yerlerin tasarımını, modelini ve renklerini çok iyi düşünüp planlamamız gereklidir. Bir dekorasyoncu her ne kadar size tavsiyeler ve farklı fayans fikirleri verse de, o evde yaşayacak olan ve fayansı yenilenen mekanı kullanacak olan sizlersiniz. Son söz her zaman sizin zevkiniz ve renginiz olmalıdır. Kaliteli malzemeleri, kaliteli ekip ve ekipmanlarla buluşturmaya özen gösterin. Herhangi bir kalitesizlik, başarısızlığa sebep olacaktır. Onca emekten, masraftan ve zamandan zarar etmek istemezsiniz değilmi? Fayans yenileme çalışmaları tozun ve hafriyatın en çok çıktığı gürültülü çalışmalardandır. Bu yüzden önceden önlem almak, alt kat ve yan komşularımızdan bu konuda izin almak, çıkacak olan hafriyatın bir an önce atılması için baştan anlaşmak gibi konulara dikkat etmek gerekir. Kırılan eski fayansların altında çıkacak olan eski tesisat boruları ve eski elektrik tesisat boru ve kablolarını da mutlaka değiştirtin. Çünkü ilerde oluşabilecek bir su veya elektrik kaçağı için yapılan tüm işleri tekrar yaptırmayı kimse istemez.

eski seramikleri yenileme
eski seramikleri yenileme

Eski fayanslar nasıl yenilenir;

– İşini bilen ve tecrübeli fayans ustası veya ustaları anlaşmak.
– Fayans öncesi yapılacak tesisat değişiklikleri için su ve elektrik tesisatçısı ile anlaşmak.
– Kırım ve hafriyat işleri için komşularımız veya bina sakinlerinin iznini almak.
– Nereye ne iş yaptıracağımızı doğru tasarlamak.
– Zevk ve rengimize uygun malzemeleri hazırlamak.
– Çalışma şartlarını olumlu yönde hazırlamak ve usta / ustalara rahat bir çalışma imkanı sağlamak.
– Toz ve hafriyat pisliklerinin evimizin diğer bölgelerine geçmemesi için gerekli koruma önlemlerini almak.
– İşimizi sürekli kontrol etmek ve doğacak sorunlara müdahele edebilecek imkana sahip olmak.
– Farklı malzeme, ekip ve ekipmanlar için her zaman ikinci alternatifleri hazır bulundurmak.

Yukarda saydığımız tüm koşulları oluşturduktan sonra artık eski fayanslarımızı yenileme çalışmalarımıza gönül rahatlığıyla başlayabiliriz. Öncelikle değişecek ve yenilenecek olan tüm fayansları yüzeylerden sökmemiz, kırmamız veya çıkarmamız gerekmektedir. Bundan 10 yıl öncesine kadar tüm fayans ve seramik montaj işleri harçla yapıldığı için büyük ihtimalle komple sıvasıyla birlikte sökülüp gelecektir. Tuğlaya kadar tüm fayanslar ve sıvayı kaldırmalıyız. Sonrasında genel bir zemin ve duvar temizliği yaparak tüm elektrik ve su tesisat boru/kablolarını değiştirmeliyiz. Sonrasında kara sıva dediğimiz fayans altı ana sıvasını yapmalıyız. Terazisinde ve mastarlı olarak yaptıracağımız kara sıva, fayans işinin de sorunsuz, düz ve güzel montajlanmasına olanak sağlayacaktır. O yüzden fayans altı sıva çalışması çok düzgün ve özenli yapılmalıdır. Kara sıva işimiz bittiği zaman varsa gereken yerlere izolasyon malzemelerini uygulayıp fayans montaj işimize başlamalıyız. fayans yapıştırma harcı kullanılarak tüm fayanslarımızı özenle ve dikkatlice montaj yapmalıyız. Daha sonra derzlerini uygulama şekline göre vererek önce kaba, daha sonra da ince temizlik işini yaparak işimizi noktalamalıyız. Daha sonra varsa süzgeçler, elektrik düğmeleri, dolaplar gibi diğer dekorasyon çalışmalarımıza devam edebiliriz.

eski fayanslar nasıl yenilenir
eski fayanslar nasıl yenilenir

Eski fayansları yenilerken yapılan büyük hatalar;

-Eski fayansları eksik ve bozuk kırmak.
-Su ve elektrik tesisatlarını kontrol etmemek.
-Eski su ve elektrik tesisatların üzerine yeni fayanslar yaptırmak.
-Bozuk sıva yaptırmak.
-Bozuk sıvanın üzerine fayans yapıştırmak.
-Fayansları eğri, bozuk veya derzsiz yapıştırmak.
-Fayans yapıştırma harcını yeterli miktarda ve kıvamda hazırlamamak.
-Fayans yapıştırma harcını eksik veya fazla sürmek.
-Islak zeminlerde su yalıtım izolasyon uygulamaları yapmamak.
-Küçük mekanlarda koyu renk fayans kullanmak.
-Yanlış ustayı doğru malzemelerle buluşturmak.
-Kalitesiz malzeme ile kaliteli iş yaptırmaya çalışmak.

Fayans yenile çalışmalarımızı incelemek için tıklayınız:

Fayans çalışmalarımız ⇐

eski-seramikleri-yenileme
eski-seramikleri-yenileme