Ana Menü

Evrendeki Dekorasyon

Evrendeki Dekorasyon

EVRENDEKİ DEKORASYON

 

Cüneyt ALANEvrendeki Dekorasyon
Evren’de neler oluyor? Neler oldu? Neler Olacak? Nasıl Olacak?… Düşünen insanlar için bu ve bunun gibi konular beyinleri ve bilinen fizik kurallarını zorlayan cevaplanması çok zor, belkide imkansız sorulardır. İnsanlık tarihinin belkide en zor sorusudur ”Evren’de neler oldu” sorusu.
Günümüze kadar yüzlerce hatta binlerce filmlere ve kitaplara konu oldu ‘Evren’ bilinmezi. Gelmiş geçmiş en üstün beyinler bile ‘Evren’de neler oluyor?’ sorusu karşısında çıkmaza girdiler. Ben her zaman şunu söyler ve düşünürüm; ‘Evren aslında büyük değil, bizler çok küçüğüz’. Sahip olduğumuz duyu organlarımızla algılayabildiğimiz, sahip olduğumuz beynimizle çözebildiğimiz ve sahip olduğumuz teknolojimizle gidebildiğimiz Evren’i tanımlayabiliyoruz. Sahip olduğumuz algı organlarımızın dışında ve başka boyutlarında kaçınılmaz varolduğu bir bilinmezle karşı karşıyayız. Bizler insanız ve sahip olduklarımız kadar hükmedebiliyoruz Kozmoza. Kapasitemiz kadar anlayabiliyoruz Evrendeki Dekorasyon u. İnsan duyuları (Tat alma, dokunma, görme, işitme ve koklama) dışında farklı duyulara ve algılama sistemine sahip olan bir başka canlıyı da insanla birlikte uzay boşluğuna bırakalım. Mesela; Bir yarasayı… Bizim bildiklerimiz dışında, yarasanın da bizden farklı bilgiler edineceğine eminim. Çünkü o bizlerden farklı olarak tamamen Ses’leri kullanarak Evren’i görecek ve yorumlayacak. Ses, gözle görünenlerden daha uzak mesafeleri görmemize yarayacak başka bir algılama sistemidir. Sahip olduğumuz duyular dışında bir algılama yoludur ki yarasalar bizim asla yapamayacağımızı yapmaktadırlar hayatları boyunca bu sistemi kullanarak. Bir yarasa, biz insanların icat ettiği en büyük teleskopların görebildiğinden daha ilerisini ses dalgalarını kullanarak görebilmektedir. İnsan duyularının yanısıra, ses dalgalarınıda kendi duyularımıza ekledik yarasa sayesinde ve Evren’i daha da geniş bir manada görmeye ve keşfetmeye başladık. Bir başka canlıyı daha yanımıza alıyoruz. Köpekbalığını… Köpekbalıkları çok ama çok düşük elektrik akımlarını algılayabilme sistemiyle donatılmışlardır. Bizlerin ve yarasaların sahip olmadığı bir başka tanıma ve tanımlama sistemine sahiplerdir.
Verdiğim bu örnekler basit gibi görünsede, Evren’i anlayabilmemiz için ne kadar eksik olduğumuzu anlatabilmek adınaydı. Kozmoz, gördüğümüz ve algılayabildiğimiz fiziki gerçekler, boyutlar ve ölçüler üzerine işleyen karmaşık ve esrarengiz bir sistemdir. Biz insanoğlunun sahip olduğu düşünme yeteneğinin çok üstünde bir düzene sahiptir. Evren’i küçültüp tanımaktansa, sahip olduklarımızı büyütüp fazlalaştırarak inanılmaz gerçeğe doğru bir adım daha atalım.
Evren’deki dekorasyon isimli makalemin ilk bölümünü burada bitiriyorum. Devamı için bir sonraki yazıya geçiniz. Kozmik Bilimler konusundaki kendime has düşüncelerimi kendi sitemde yazmak ve yayınlamakta zarar değil fayda görüyorum. Sizlerinde katkılarınızı bekliyorum. Yorum bölümünde konumuzla alakalı düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.
Cüneyt ALAN


 

Evrendeki dekorasyon, evren ve dekorasyon, evrendeki muhteşem dekorasyon, evren nasıl oluştu, evrende neler oluyor, evrenin büyüklüğü, evren sonsuzmu« (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »