Fayans Nasıl Temizlenir

Fayans Nasıl Temizlenir

 

FAYANS NASIL TEMİZLENİR

 

Fayans Nasıl Temizlenir: Fayans, evimizde pek çok yüzeyde kullanılan bir malzemedir. Özellikle fayansların birbirleriyle bağlantı noktaları olan, derzler kirlenerek, koyu bir renk alır ve zamanla ne kadar temizlesek de kirli bir görünüme sebep olur. Fayans temizlerken önemli bir nokta, temizliği sık sık yapmaktır. Kir, fayans ve derzlerde ne kadar uzun süre kalırsa, fayansların ve derzlerin temizlenmesi bir o kadar zor olacaktır.

Kirli fayansları temizlerken izlenecek yollar:

Deterjan ile fayans temizliği:

  • Marketlerde, fayans temizliğinde kullanılabilecek pek çok ürün satılmaktadır. Banyo ve mutfak yüzeylerine uygun sıvı ve krem temizlik malzemelerini sünger yardımıyla uygulayarak fayansları temizlememiz mümkün.

Doğal malzemelerle fayans temizliği:

  • Fayans ve derz temizliğinde doğal malzemeleri de tercih edebiliriz. Bunun için de bilinen en iyi doğal temizleyici olan saf sirkeden (beyaz sirke) yardım alabiliriz. Bir kabın veya püskürtme yapabileceğimiz bir şişenin içine yarı yarıya ılık su ve saf sirkeyi koyuyoruz. Temizlemek istediğimiz bölgenin üzerine karışımımızı uyguluyoruz. Ardından bulaşık süngerinin sert yüzeyiyle iyice ovuyoruz. Son olarak ılık su ve yumuşak süngerle karışımı temizliyoruz. Bu işlemi ihtiyaç duyduğumuz kadar yapabiliriz.
  • Bir diğer çok etkili yöntem ise karbonat-çamaşır suyu karışımı kullanmak. İhtiyacımıza göre dilediğimiz büyüklükte bir ölçü kabıyla 3 ölçü karbonatı, 1 ölçü çamaşır suyu ile iyice karıştırıp macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Yüzeyin üzerine biraz su döküyoruz. Böyle karışımımızı yaymamız daha kolay oluyor. Büyün yüzeyi bu karışımla kaplıyoruz. Özellikle derzlere gelmesine özen gösteriyoruz. Yayma işlemini bir fırça yardımıyla yapabiliriz. Yarım saat kadar karışımı yüzeyde bekletiyoruz. Ardından bir bulaşık süngeri alıyor ve yüzeyde duran karışımı tek bir yönde silerek topluyoruz. İşlemin temizleme kısmı biraz zahmetli ama sonuç iyi olacağından bu zahmete değer. Temizledikten sonra fayanslarımız beyazlamış ve temiz oluyor. Karışımımızın içinde çamaşır suyu olduğundan yere veya üzerimize gelmesinden kaçınmalıyız.

Fayans temizliğinde profesyonel yardım alma:

  • Eğer fayanslardaki kir yukarıdaki yöntemlerle temizlenemeyecek kadar yoğunsa, profesyonel yardım alabilmek de mümkündür. Fayans Nasıl Temizlenir

Derz temizliği:

  • Kararmış, küflenmiş derzlerin temizliği için bir başka yöntem de, diş fırçası ile ovmak. Bunun için püskürtme yapabileceğimiz bir şişeye yarı yarıya ılık su ve çamaşır suyu karıştırıyoruz. Kirli bölgeye püskürtüyor, ardından diş fırçası ile iyice ovuyoruz. İhtiyacımız kadar sıvı püskürtmeye devam edebiliriz. 

Kirli fayansların temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Fayansları ve derzleri temizlerken çok ağır kimyasallar kullanırsak, fayansların yüzeyindeki tabakaya zarar verebilir, derzlerin erimesine sebep olabiliriz. Bu yüzden çok yoğun kimyasalları tercih etmemeliyiz.
  • Temizliğin ardından kullandığımız malzeme ne olursa olsun, bunu yüzeyden iyice temizlemeliyiz. Yüzeyden arıtılmayan maddeler, lekelenmelere sebep olacağı gibi, kimyasallar insan bedenine zarar verir.

Bizler, Cüneyt ALAN ve ekibi olarak öncelikle size sonra da yaptığımız işe ve kendimize saygı duymasını bir ilke edindik. Yaklaşık 25 yıllık tecrübemizle iç ve dış dekorasyon adına kendimizi geliştirdik ve hakkımızda daima iyi şeyler konuşulmasını başardık.

Tüm iç ve dış dekorasyon işlerinizi yaptırmaya karar vermeden önce lütfen bize danışın.
Dekorasyon bir sanattır.Size ve sanatımıza değer veriyoruz.
CÜNEYT ALAN
0 532 654 35 80 – 0 545 608 21 79

İç ve dış dekorasyonlarda konusunda uzman,iş disiplin ve ahlak sahibi ekibimizle Ankara içi veya dışı tüm tadilat-tamirat işleriniz için daima hizmetinizdeyiz.Alçı, boya, mantolama, kartonpiyer, asma tavan, fayans ve diğer tüm kalem işlerinizin hepsini anahtar teslimi olacak şekilde tam ve eksiksiz olarak yapıyoruz.Cüneyt ALAN ve ekibi olarak kaliteli malzeme, modern ekipmanlar ve hatasız işçiliği uygun fiyatlarla buluşturuyoruz. Yaptığımız ödeme kolaylıklarıyla müşterilerimizi memnun etmek ve onları hayal ettikleri mekanlara kavuşturmayı kendimize bir ilke edindik. Yaklaşık 25 yıllık tecrübemizle mekanlara yakışacak en ekonomik tavsiyelerimizi görüş ve önerilerimizi siz değerli müşterilerimizle paylaşmaktayız. Dilediğiniz her konuda iletişim bölümümüzdeki formu doldurarak veya iletişim telefon numaralarımızı arayarak yer keşif-tasarım-fiyatlandırma hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

fayans çeşitleri, fayans fiyatları, fayans kesici, fayans nasıl kesilir, fayans ölçüleri, fayans fiyatları, fayans boyama, fayans temizleme, fayans yapıştırıcısı