fayans ölçüsü nasıl alınır

Fayans ölçüsü nasıl alınır

Fayans ölçüsü nasıl alınır

Fayans ölçüsü nasıl alınır? Fayans ölçüsü alırken dikkat edilmesi gerekenler? Fayans ölçüsü alırken yapılan büyük hatalar nelerdir?

Fayans ve seramik işlerinizi profesyonel olarak ve ekonomik fiyatlarımızla yapıyoruz. 
…FAYANS SERAMiK BİZİM İŞİMİZ…

Fayans ölçüsü nasıl alınır;

Montajı biten seramik ve fayans işlerinizin ölçüsünü almak ve metrajını bir profesyonel gibi çıkarmak aslında çok basit ve herkesin kolaylıkla yapabileceği bir iştir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bu yazımızı bir defa okumak ve en kısa sürede herhangi bir yüzeyin ölçüsünü alarak pratik yapmaktır. Herşey çok basit.

Fayans ölçüsü almak için gerekenler;

 • 1 adet mekanın (yüzeyin) ölçülerinde kolaylık sağlayacak uzunlukta metre.
 • 1 adet not defteri.
 • 1 adet kalem
 • Hesap makinesi.
Fayans Ölçüleri
Fayans Ölçüleri

Fayans ölçüsü nasıl alınır;

a-) Zemin fayans ölçüsü nasıl alınır;

Örneğin bir banyo zemininin fayans ölçüsünü almak istiyoruz. Öncelikle banyomuzun genişlik ölçüsünü alıyoruz (Örn: 3 metre). Daha sonra da uzunluk ölçüsünü alıyoruz (Örn:4 metre). Duvardan duvara metremizi sarkmayacak ve sıkı olacak şekilde çekerek net ölçü almalıyız. Bu aldığımız net ölçüler hem malzeme giderinin hemde işçilik giderinin maliyet ve malzeme hesaplanmasının temelini oluşturacaktır. Bu yüzden çok dikkatli ve özenli ölçüm yapmak bize hem kar hemde fayda sağlayacaktır. Elimizdeki ölçüm aleti olan metremizi duvardan duvara sıkı ve boşluksuz olacak şekilde tutarak aldığımız metrajlarımız şöyle idi; 3 metreye 4 metre. Yani genişlik ve uzunluk fayans döşenmiş yüzey ölçülerimiz. Şimdi tek yapmamız gereken genişlik ölçümüz olan 3 metre ile, uzunluk ölçümüz olan 4 metreyi birbiri ile çarpmamızdır. Çıkacak olan sonuç zemin fayans metrekare ölçüsü olacaktır. (3 x 4 = 12 metrekare). Yani 3 metreye 4 metre olan bir banyomuz varsa bu banyomuzun zemin yüzey metrajı 12 metrekaredir. Tüm zemin ölçüleri bu prensiple ölçülerek malzeme ve işçilik hesaplanmaları bu hesaplama sistemi üzerinden yapılmaktadır.

b-) Fayans duvar ölçüsü nasıl alınır;

Fayans duvar ölçüsü almak, zemin fayans ölçüsü almaktan biraz farklıdır. Fakat yine bu ölçüm işi de diğer zemin ölçüsü almak kadar basittir. Bu ölçme şekli ise şu şekildedir. Örneğin zemini 3 x 4 olan bir banyomuzun duvar yükseklik ölçüsü ortalama bir daire yüksekliği olan 2.70 cm olarak kabul edelim. Tüm duvarların metretül ölçüsü birbiriyle toplanır. Yani 3 + 3 + 4 + 4 = 14 metre tüm banyomuzun duvar uzunluk ölçülerinin toplamı olsun. Tavan tüksekliğimiz ise 2.70 idi. Tüm duvar fayans ölçüleri toplamını tavan yüksekliği ile çarpıyoruz. Yani; 14 x 2.70 = 37.8 metrekare fayans duvar ölçüsü şeklinde hesaplanmaktadır. Sonuç olarak 3 metreye 4 metre olan ve yüksekliği 2.70 olan banyomuzun toplam fayans ölçüsü zemin; 12 metre, duvar; 37.8 metre. 12 + 37.8 = 49.8 metredir.

Fayans ölçüsü alırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Metreyi sıkı ve boşluksuz çekerek ölçü almalıyız.
 • Duvardan duvara ölçü almalıyız.
 • Metreden daha küçük olan ölçü birimlerini de hesaba katmalıyız. (Örn: 3 metre 30 santim)
 • Duvarlar için uzunluklar (x)  yükseklik çarpılarak ölçü almalıyız.
 • Zeminler için genişlik (x) uzunluk çarpılarak ölçü almalıyız.

Fayans ölçüsü alırken yapılan büyük hatalar nelerdir;

 • Metreyi yamuk yumuk tutmak ve duvarlara tam değdirmemek.
 • Alınan ölçüleri not etmemek.
 • Yanlış çarpma ve toplama işlemi yapmak.
fayans seramik metrajı
fayans seramik metrajı