Feng Shui Nedir

Feng Shui Nedir

FENG SHUi NEDİR

 

Feng Shui Nedir: Piyasadaki çok sayıda yetersiz eğitimli feng shui danışmanı ve yazdıkları modern feng shui kitapları sayesinde feng shui tüm dünyada iyi bir yer edindi. Sundukları pratik çözümler ve kendi evinde kendin yap yöntemleriyle iyi bir pazarlama stratejisi geliştirdiler ve kitapları çok satıldı. Ancak bu modern feng shui danışmanları 5000 yıllık klasik feng shui' yi orjinalinden çok uzak bir noktaya getirdiler. İşte bu yüzden bu yazıyı yazmaya ve gerçek feng shui'nin ne olduğunu anlatmaya karar verdim. İşte başlık başlık feng shui NE DEĞİLDİR;

Feng Shui Nedir
Feng Shui Nedir

BAGUA EVİ SEKİZE BÖLMEK; Mekanı o köşe aşk köşesi bu köşe zenginlik köşesi şeklinde ayırmak feng shuiyi insanların gözünde garip ve saçma gösterdi. 1970?lerde uyanık bir adam (Black Sect) evleri 8 bölmeye (kariyer, bilgi, aile, zenginlik, ün, çocuklar, yardımcı insanlar) ayırıp her bölümü ayrı bir elementle aktive edilebileceğini, bunun insanlara aşk, para, sıhhat getireceğini ileri sürdü. Ancak enerji (Qi) bir bütündür ve parçalanamaz. Gerçek feng shuide hesaplamalar pusula kullanarak başlar ve matematik ve fizik formüllerine göre yapılır.

FENG SHUİ UYGULANIRKEN EVE UZAKDOĞU OBJELERİ KOYULUR; Feng Shui'yi uygulatırken istemediğiniz uzakdoğu objelerini kullanmak zorunda değilsiniz, bir faydasıda yoktur. Bunlar tamamen satış pazarlama taktikleri. Modernden klasiğe country'den rustiğe her tarz dekorasyonda feng shui uygulanır.

BEKAR KADINLAR YANLIZ RESİMLERİNİ KOYMAMALILAR; Feng shuide sanat eserleri istendiği gibi sergilenmeli ve estetik değerleri takdir edilmelidir. Hayatınızın gidişatını belirlemezler.

EVİN GÜNEYİ ATEŞ ELEMENTİNE BAĞLIDIR; Bu da yanlış söylemlerden biri. Doğada hiçbir şey sabit kalmaz. Mevsimlerin ayların yılların döngüsü gibi ateş elementinin ait olduğu yön zamanla değişmektedir. Bunu söyleyen ve feng shui uzmanı olduğunu söyleyen kişiye inanmayınız.

GİRİŞTE AYNA ASILMAMALI; Feng shui hakkında bilinen en büyük yalanlardan biri aynaların enerjiyi yansıttığı söylemidir. Aynalar sadece ışığı yansıtırlar. Yanlış anlaşılmanın sebebi eski Çin'de ayna olarak kalın, ağır ve saf bakır plakalar kullanılması ve modernize edilen feng shui 'nin bu basit bilgiyi bile yanlış aktarmasıdır.

FENG SHUİ SADECE EVLERE UYGULANABİLİR; Feng Shui sadece ev hanımlarının yaptırdığı bir uygulama değildir. Coca-Cola, Trump Towers, Shell gibi dev şirketler binalarını feng shui kullanarak dünyanın manyetik enerjisine uyumlu şekilde inşa ettirmekteler. Okul, hastane, ofis gibi her çeşit kapalı mekanda yada arazide feng shui uygulanabilir.

FENG SHUİNİN İŞE YARAMASI İÇİN İNANMAK GEREKİR; Feng shui sadece uygulanır ve biter, fizik kuralları işler ve çalışır, yerçekimi gibidir inanmasanız da oradadır, sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur. Secret tarzı inanma ve isteme yöntemlerine feng shuide gerek yoktur. Modern feng shui uzmanları bunu yaptıklarının işe yaramaması durumunda bahane olarak kullanıyor olabilirler.

KAKTÜS NEGATİF ENERJİ DAĞITIR; bu yanlış anlaşılmanın nereden kaynaklandığını anlamak zor. Kaktüsler ne radyasyon ne de negatif enerjiye iyi gelmezler.

EVİN GİRİŞİNE SU KOYMAK BEREKETTİR; Su sadece doğru yere yerleştirilirse bereket getirir, bu evin girişi yada başka bir yer olabilir. Her evi ve içinde yaşayan herkesi aynı varsayarak evin sol üst köşesine koyulmalıdır denemez. Ancak pusula okuması ve diğer hesaplamalardan sonra yer belirlenebilir. Binalarda su havuzunu kullanırlar, yerleşimi her binanın tamamlanma yılına göre bazen önde bazen de arkadadır.

FENG SHUİ BİR DİNDİR; Feng shui bir din, mistik bir uzakdoğu felsefesi yada büyü değildir. Budizm yada taoizmle bir bağlantısı yoktur. Enerji döngülerinin insan üzerindeki etkilerini inceleyen fizik temelli bir bilim ve sanattır.

KURU ÇİÇEK ÖLÜMÜ ÇAĞRIŞTIRIR; herhangi başka bi rşey de ölümü çağrıştırabilir. Feng shui sizin psikolojinizle değil fizik kurallarıyla ilgilidir.

KLOZET KAPAĞI AÇIK BIRAKILIRSA EVİN BEREKETİ GİDER; Bu saçmalığın feng shui ile bir ilgisi yoktur.

KIRMIZI KAPI ŞANS GETİRİR; Feng shuide kırmızı renk ateş elementini temsil eder. Pusula okuması yapılmadan evin enerji durumunu bilmeden ezbere girişe yerleştirmek fayda değil zarar verecektir.

RÜZGAR GÜLLERİ NEGATİF ENERJİYİ DAĞITIR; Yanlış bir söylem daha. Doğru olsa Trump Tower rüzgar gülüyle dolu olurdu.

DAĞINIKLIK FENG SHUİNİN EN ÖNEMLİ KONUSUDUR; Birçok kitap feng shui'nin kompleks sisteminin okuyucuya aktarılması zor olduğundan basit şeylerden bahsediyor. Dağınıklıktan kurtulmak size iyi gelebilir ama bunun feng shui ile bir ilgisi yoktur.

TAVANDAN KRİSTAL ASMAK NEGATİF Qİ'Yİ AZALTIR; Bunu kristal satmak için uydurmuş olmasınlar? Kristallerin gücü buna yetmez. Binanın aldığı enerji çok daha fazladır.

BANYOLAR GİRİŞE VE MUTFAĞA BAKMAMALI; Bu sadece tasarımla ilglili. Feng shuiye göre avantajlı bir yerdeyse sorun yok.

MUTLAKA KÖŞESİZ MOBİLYA TERCİH EDİLMELİ; Köşeli mobilyalar yatak odası gibi çok aktif olunmayacak odalarda tercih edilebilir.

T-KAVŞAKLARDAKİ NEGATİF ENERJİ AYNAYLA ÖNLENEBİLİR; Aynalar burada işe yaramaz. Yapmanız gereken ana kapının yolun kavşakla kesişmesinin önüne geçmek. Gerekirse başka kapı kullanın, yada mümkünse bir duvarla yada bodur ağaçla bloke edin.

En önemlisi de okuduğunuz her feng shui kitabına inanmayın. Piyasada birkaç kitap okuduktan sonra özetleyip feng shui uzmanı olduğunu sanan insanlar var. Alırken klasik feng shui temellerinde yazılıp yazılmadığına bakın. Eğitim almak istiyorsanız klasik feng shui eğitimi veren bir yerden alın, diğerleri boşuna zaman ve para kaybı olacaktır.

 

Feng Shui Nedir, fenk şui nedir, feg şui nedir, feng shui nasıl yapılır, feng shui nasıl uygulanır, feng shui hangi ülkeden alınmadır, çin feng shui nedir