Ana Menü

Googlede Birinci Sayfaya Çıkmak

Googlede ilk sayfada çıkmak

GOOGLEDE BİRİNCİ SAYFAYA ÇIKMAK

 

Googlede ilk sayfaya çıkmak: Spider'ler (örümcek botlar) artık insan gibi hareket ediyorlar. Bizler bile artık onların nasıl hareket ettiklerini ve edeceklerini çözemiyoruz. Ama çok ilginç olan bir şey var; mantıksız hareket etmiyorlar…

Arkadaşlar öncelikle şunu açıkça ifade edeyim ki; Ben bu olayı ''SAVAŞMAK'' olarak isimlendiriyorum. Googlede birinci sayfaya çıkmak için, birden fazla düşmanla savaşacak kadar azimli, sabırlı ve donanımlı olmak gerekir. Bu üç olguya sahip değilseniz bu savaşı kaybedersiniz. O yüzden zor ve engellerle dolu olan bu Cyber Savaşa girmeden önce tüm donanımlarınızı ve silahlarınızı tekrar gözden geçirip, eksiklerinizi gidermelisiniz. Arama motorlarında ilk sayfada çıkmak için üç büyük düşmanla savaşıp onları yenmemiz gerekiyor. Bunlardan ilki kendimizdir. İkincisi arama motorları örümcek botları (spider). Üçüncüsü ise arama motorlarında üst sıralarda olan diğer sitelerdir. Üst sayfalardaki siteler bizim rekiplerimizdir çünkü onları teker teker alt edip üzerlerine çıkmak bizim asıl hedefimiz. Buradaki düşman ifadesi, rekabet anlamında kullandığım tamamen iyi niyetli bir ifadedir.

Önce bu savaşa kendimizi hazırlamalıyız: Benim onlarca tanıdığım arkadaşım var bu yola başlayıp sonra emeklerinin üzerine kalem çekip vazgeçen. Domain Tescil firmalarına başvurup domainlerini alıp, sonra host açtırıp temalarını yayınlayıp büyük bir hırsla içerik doldurmaya başlayıp, en fazla bir hafta sonra peseden ve ilgilenmeyi bırakan… Yeni domainleri pek ziyaret etmez örümcekler. Bilirler ilk zamanların cicimayları olduğunu. O yüzden rütbeli örümcekler gelmez sitelere ilk zamanlar ve tecrübesiz erler yollanılır 'git bak bakalım neymiş ne değilmiş öğrende gel' denilir onlara. Onlarda arada sırada uğrar ve üstlerine bunu gider rapor ederler. Üstleri ise sen biraz gidip gel bakalım istikrar nasıl, içerikler nasıl, ciddilermi bu işte yoksa eğlencemi öğrenelim. Bu zamanla belli olur deyip işi er örümceklerine bırakırlar bir süre. Yazımın ilerleyen bölümlerinde SPiDER (örümcek bot) nedir ve ne işe yarar gibi önemli sorulara teknik cevapları vermeye çalışacağım. Konuyu dağıtmadan şimdilik toparlayıp makaleme devam etmek istiyorum.

Googlede ilk sayfada çıkmak

  • AZiM: Azimli olmalısınız çünkü; karşınızda arama motorlarının görünmez ve taktikleri tam olarak bilinmeyen askerleri (örümcek botları) var. Ne zaman saldıracakları veya geri çekilecekleri, hangi silahlarla saldıracakları, sitenizin içeriklerine nerelerden saldıracakları ve içeriklerinizdeki hangi açıkları gözettikleri veya hangilerinden korktukları belli olmayan spiderler var. Hiç ummadığınız anda içeriklerinizin indexlendiğini, hiç ummadığınız başka bir anda ise indexlenmediğine şahit olacaksınız defalarca. Yılmadan, pesetmeden ve vazgeçmeden devam edebilmek ve istikrarı bozmadan er'in üstüne verdiği raporlarda pek fazla oynama olmasına izin vermeden yola devam etmek gerekli. Arama motorlarında üst sayfalara çıkmak hedefimiz, bu hedefe ulaşabilmek için uygulayacağımız teknik çalışmalarımız ise bizim bu hedefe giden yolumuzdur. Azim ise bu yolda ilerleyip hedefe ulaşmamız için gerekli olan ilk ve en etkin silahımızdır.
  • SABIR: Arama motorları örümcek botları (Spider) kullanıcılara ilk olarak sabretmeyi öğretiyor. Domaini almak, domaine ve hedefe uygun bir web sitesi hazırlamak veya hazırlatmak, yayınlatmak (host), seolarını düzenlemek ve içeriklerini eklemek… Bunlar başlıbaşına araştırmak, sorgulamak, emek vermek ve çalışmakla olan şeylerle alakalıdır ki sabır ister. Tüm bunları yaptıktan sonra elimizdeki en büyük silahımız olan teknik donamımızı kullanarak doğru metatags'lar ve içeriklerle sitemizi doldururken azimli ve sabırlı hareket etmeliyiz. Spider'lerin sitemize ne zaman gelecekleri ve ne zaman gidecekleri tamamen onların inisiyatifleri dahilindedir. İşte bu yüzden biz sabırlı olmak zorundayız.
  • TEKNİK DONANIM: Azim ve Sabır gibi iki büyük silahımızdan sonraki en önemli silahlarımızdan bir taneside Teknik Kapasitemizdir. Azmedip sabırla hedefimize ulaşmak için izleyeceğimiz yolda bizim en büyük silahımızdır Teknik donanımımız. Web sitemizi yayına hazırlarken başlarız bu silahımızı kullanmaya. Web sitemiz içerisindeki kodlamaların doğruluğu, title ve metatags'ların hassaslığı, header'den tutunda footer'a kadar olan tüm algoritmaların içerikleri… Kullanılacak web alanının boyutundan tutunda kullanacağınız İp's no.suna kadar… Kısacası hemen hemen sitemiz içerisinde atacağımız her adımda kullanacağımız bir silahımız yani DONANIMIMIZ olması gerekiyor. Farzedelim profesyonel bir web sitesi hazırlattık, avuç dolusu para ödedik ve yayınlattık diyelim. Ya sonrası? Bu durum için ilginç bir benzetme yapmak istiyorum; Havada uçmakta olan bir uçağa kılıçla saldırmaya benzer ki uçaktan bakan pilot sadece küçük bir tebessümle bizimle savaşmaya bile teşebbüs etmez.
  • SEO çalışmak ve Arama motorlarında ilk sıralara yükselmek için karşımızda güçlü, görünmez ve o toprakların gerçek sahibi olan büyük bir rakibimiz var. O rakibin ismi ise SPİDER (Örümcek botlar). Bu düşmanımızı yenebilmemiz imkansızdır. O yüzden izleyeceğimiz taktik, onu düşman olmaktan çıkarıp Dostumuz haline getirmektir. Bizi yani sitemizi sevmesini ve sık sık misafirliğe gelmesini sağlamalıyız. Sitemizden giderken ona hediyeler vermeliyiz kendi evine (Arama motoruna) gittiğinde onu aile fertlerine göstererek duvarına (Tarayıcısına) asacağı. Makalemin şimdiye kadarki bölümünde dikkat ettiyseniz, Spider'leri sanal bir hayal olmaktan çıkarıp canlılaştırdım. Öyle düşünmeniz yönünde benzetmeler ve yollar açıkladım. Bunu yapmamın elbette mantıklı açıklaması var kendi açımdan. ODTÜ GooGLe'de çalışan bir arkadaşım bana birgün aniden şu ifadeyi kullandı masada kahvemizi yudumlarken; Spiderler artık insan gibi hareket ediyorlar. Bizler bile artık onların nasıl hareket ettiklerini ve edeceklerini çözemiyoruz. Ama çok ilginç olan bir şey var; mantıksız hareket etmiyorlar…

Makalemin ilk bölümünü burada noktalamak istiyorum. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bazı benzetmeler yaparak, ilginç açılardan yaklaşmaya çalıştım konumuza. Şimdiye kadar ki yazdıklarımın tamamı konumuzun ''Mantık'' kısmıydı. Siz değerli okuyucuların talepleri ve katılımları doğrultusunda ikinci makalem devam edecek ve bu defa konumuzun ''TEKNİK'' boyutunu sizlerle paylaşacağım. Örneğin; Web Tasarımın nasıl olması gerektiği, Seo'sunun nasıl kurulacağını, Metatags'ların ve Titlelerinin nasıl olmalarının gerektiğini, Menülerin, sayfaların, kategorilerin ve yazıların nasıl hazırlanması ve yayınlanması gerektiğini, içeriklerinde neler olacağı ve kendi aralarında nasıl bağlantı kurulması gerektiğini, header ve footer gibi başlıca algoritmalarında ne gibi ufak oynamalar yapmamız gerektiğini, hangi sıklıkla ve hangi zamanlarda içerik eklememiz gerektiğini, içeriklerimizin nasıl olması gerektiği, pingleme, backlink, makale ekleme ve yer imlemelerin ne derece faydalı oldukları ve nasıl yapılması gerektiği, sitemizde yayınladığımız flash, resim galeri, video galeri, mp3 – mp4 vb gibi içeriklerin web sitemize olan faydalarını ve zararlarını, Spider'lerin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadıklarını, doğru anahtar kelimeleri doğru zamanlarda nerelerde kullanacağımızı, hangi temaları seçip hangilerini seçmeyeceğimizi vb gibi konuları sizlerin talepleri doğrultusunda ikinci makalemde paylaşacağım.

yorum bölümümüzde düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir. SAYGILAR.

Cuneyt ALAN« (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »