Isı Yalıtım Malzemeleri

isi yalitim malzemeleri
ISI YALITIM SIVASI

Son yıllarda ısı yalıtım bilincinin artması, yasal zorunluluklar, enerji tasarrufu ve vergi avantaları gibi nedenler yalıtım sektörünü hareketlilik getirmiştir. Bu hareketlilik kısa sürede yeni organik ve inorganik yalıtım malzemelerinin ve uygulama tekniklerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Isı yalıtım sıvaları da bu hareketlilik neticesinde popüler olmuş, sektör içerisinde hızla yayılmış ve beraberinde tartışmaları da getirmiştir. Tartışmaların bir tarafında yalıtımın sıva ile değil sadece yalıtım malzemeleri ile yapılacağını söyleyenler, diğer tarafında ise sıvaların da yalıtım malzemesi olduğunu ve yeterli yalıtımı yaptığını söyleyenler yer almaktadır.

GNYAPI olarak yıllardır yaptığımız uygulamalar neticesinde ısı yalıtım sıvalarının istenilen yalıtımı yapmadığını ve bir süre sonra yararından fazla zarar verdiğini müşterilerimiz ile yaptığımız görüşmeler ile birebir tecrübe ettik. Aşağıda bu tecrübemizin bir örneğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

ÖRNEK UYGULAMA

gnyapı Proje Bölgesi : İstanbul / Esenyurt

gnyapı Proje Büyüklüğü : 7.235 m2

gnyapı Yapılan Uygulama : Isı yalıtım sıvasının sökülüp yerine dış cephe mantolama uygulaması yapılması.

Daha önce ısı yalıtım sıvası ile yalıtım yapılmış bir sitenin yönetimi bizleri arayarak yeterli enerji tasarrufu yapamadıklarını ve bizim bu konuda önerimizi sordu. Binayı incelediğimizde bina dış cephesinde kaçaklar ve çatlaklar olduğunu tespit ettik, ayrıca bina dış yüzeyi eski ve bakımsız görünüyordu. Bizim önerimiz, ısı yalıtım sıvası ile yapılan uygulamanın sökülüp yerine dış cephe mantolama uygulaması yapılması yönünde oldu.

gnyapı Sonuç : Yapılan dış cephe mantolama uygulaması sonrası bina enerji sınıfı yeterli seviyeye çıkartıldı, %50 tasarruf kazanıldı, tüm kaçak ve çatlaklar onarılarak bina dış etiklerden korundu.

gnyapı Proje Sahibinin Maddi Zararı : Yapılan ilk uygulamanın maliyeti + ısı yalıtım sıvası söküm maliyeti + yeni yapılan dış cephe mantolama uygulamasının maliyeti.

DIŞ CEPHE MANTOLAMA

GNYAPI olarak, ısı köprülerinin oluşumunu önleyen, yapı fiziği açısında en ideal sistem olan ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi yalıtım uygulaması olan dış cephe mantolama uygulamasını önemle tavsiye ediyoruz.

Mantolama uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için mantolama sayfamızı ziyaret edebilir ya da bilgilendirici videolarımızı izleyebilirsiniz.