Isı Yalıtım

ısı Yalıtım Sistemleri

isi yalitim malzemeleri
ISI YALITIM SİSTEMLERİ

Isı yalıtım sistemleri (mantolama sistemi) taşyünü, ekstrüde polistiren (XPS), ekspande polistiren (EPS), ısı yalıtım levhalarının kullanılması ile yapılan, hem ısı hem de su yalıtımı sağlayan, dekoratif dış cephe kaplaması işlemdir. Binalarda ısı köprülerini içeriden ya da sandviç duvar yalıtımları ile engellemek mümkün değildir. Isı yalıtım sistemleri ile yapılan yalıtım çözümleri, ekonomik, uzun ömürlü, güvenli, eksiksiz, dekoratif, sağlıklı ve çevreci bir çözümdür.

Ülkemizde yaygınlaşan yalıtım bilinci ısı yalıtımından beklentileri de artırmıştır. Yalıtım malzemesi üreticilerinin yıllar süren araştırma ve geliştirme faaliyetleri bu beklentileri tam olarak karşılayacak seviyelere ulaşmış ve eskiden kullanılan toplama malzeme ve tanış ustaların yaptığı mantolama, yerini, malzeme üreticilerinin paket halinde, birbirine uyumlu ve standartlara uygun olarak pazara kazandırdığı malzemeler ile uygulama yapan firmalara bırakmıştır.

Ülkemizde yerli ve yabancı birçok cephe kaplama sistemleri üreticisi, ısı yalıtım bilincini yaygınlaştırarak ülke ve aile ekonomisine katkı sağlamak, çevrenin korunması yardımcı olmak, sağlıklı ve güvenli yaşam koşulları oluşturmak amacıyla uygulamacı bayiler ile birlikte çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.

ISI YALITIM SİSTEMLERİ BİLEŞENLERİ

gnyapı Yapıştırma Harçları : Yapıştırma gücü yüksek, kolay uygulanabilen, çimento esaslıdır.

Ortalama Değerler :
Levhaya yapışma mukavemeti : 0,08 – 0,10 N/mm2
Eğilme mukavemeti : 2 N/mm2
Basınç mukavemeti : 6 – 10 N/mm2
Alt tabakaya yapışma mukavemeti : 0,5 N/mm2
Su emme : 5 gr / 30 dk., 10 gr / 240 dk.

gnyapı Yüzey Sıvaları : Tutunma gücü yüksek, buhar geçirgen, hava koşullarına ve suya dayanıklıdır.

Ortalama Değerler :
Levhaya yapışma mukavemeti : 0,08 – 0,10 N/mm2
Eğilme mukavemeti : 2 N/mm2
Basınç mukavemeti : 6 – 10 N/mm2
Su buharı geçirgenlik katsayısı : 15 μ
Su emme : 0,05 kg/m2 dk05

gnyapı Sabitleme Dübelleri : Mantolama yapılan cephedeki rüzgar etkilerinin azaltılması amacıyla kullanılır. Dübel boyları uygulama yapılacak yüzey özelliklerine ve kullanılacak levha kalınlığına göre değişmektedir.

Levha kalınlıklarına göre ortalama dübel boyları

95 mm, 3 – 4 cm’lik uygulamalarda
115 mm, 5 – 6 cm’lik uygulamalarda
135 mm, 7 – 8 cm’lik uygulamalarda
155 mm, 10 cm’lik uygulamalarda
175 mm, 12 cm’lik uygulamalarda
180 mm, 12 cm’lik uygulamalarda
195 mm, 14 cm’lik uygulamalarda
200 mm, 14 cm’lik uygulamalarda

gnyapı Taşyünü Isı Yalıtım Sistemi Levhaları:

Kullanım Yerleri : Dış duvar, kat geçişleri, kapı ve pencere açıklıkları çevresi.
Isı İletkenlik Değeri : ≤ 0,040 W/mK
Yangın Dayanımı : A1
Kenar Şekli : Kare Profilli
Yüzey Şekli : Düz
Su Buharı Difüzyon Direnci : μ 1
Yüzeylere Dik Çekme Mukavemeti : ≥ 14 kPa
Boyutsal Kararlılık : ≤ % 1
Karesellik (Gönyeden Sapma) : ≤ 5 mm/m
Düzlemsellik : < 6 mm Boy Toleransı : ± % 2 En Toleransı : ± % 1,5 Kalınlık Toleransı : -1 / +3 mm Basma Dayanımı : ≥ 25 kPa Kısmi Daldırma ile Uzun Sürede Su Emme : < 3 kg/m2 gnyapı Ekspande polistiren (EPS) Isı Yalıtım Sistemi Levhaları: Kullanım Yerleri : Dış duvar Isı İletkenlik Değeri : ≤ 0,040 W/mK Yangın Dayanımı : E Kenar Şekli : Kare Profilli Yüzey Şekli : Düz Su Buharı Difüzyon Direnci : μ 20 - 40 Yüzeylere Dik Çekme Mukavemeti : ≥ 150 kPa Boyutsal Kararlılık : ± % 0,2 Karesellik (Gönyeden Sapma) : 2 mm/m Düzlemsellik : ± 5 mm Boy Toleransı : ± 2 mm En Toleransı : ± 2 mm Kalınlık Toleransı : ± 1 mm Basma Dayanımı : ≥ 60 kPa Kısmi Daldırma ile Uzun Sürede Su Emme : ≤ 0,5 kg/m2 gnyapı Karbon Takviyeli Ekspande polistiren (EPS) Isı Yalıtım Sistemi Levhaları: Kullanım Yerleri : Dış duvar Isı İletkenlik Değeri : ≤ 0,035 W/mK Yangın Dayanımı : E Kenar Şekli : Kare Profilli Yüzey Şekli : Düz Su Buharı Difüzyon Direnci : μ 20 - 40 Yüzeylere Dik Çekme Mukavemeti : ≥ 150 kPa Boyutsal Kararlılık : ± % 0,2 Karesellik (Gönyeden Sapma) : 2 mm/m Düzlemsellik : ± 5 mm Boy Toleransı : ± 2 mm En Toleransı : ± 2 mm Kalınlık Toleransı : ± 1 mm Basma Dayanımı : ≥ 60 kPa Kısmi Daldırma ile Uzun Sürede Su Emme : ≤ 0,5 kg/m2 gnyapı Ekstrüde Polistiren (XPS) Cephe Kaplama Sistemleri Levhaları: Kullanım Yerleri : Toprakaltı dış duvar, subasman, dış duvar Isı İletkenlik Değeri : ≤ 0,035 W/mK Yangın Dayanımı : E Kenar Şekli : Kare Profilli Yüzey Şekli : Pürüzlü Su Buharı Difüzyon Direnci : μ 90 Yüzeylere Dik Çekme Mukavemeti : ≥ 200 kPa Boyutsal Kararlılık : ≤ % 5 Karesellik (Gönyeden Sapma) : 5 mm/m Düzlemsellik : ± 7 mm Boy Toleransı : ± 8 mm En Toleransı : ± 8 mm Kalınlık Toleransı : ± 1 mm Basma Dayanımı : ≥ 200 kPa Kısmi Daldırma ile Uzun Sürede Su Emme : ≤ % 0,7 gnyapı Donatı Filesi : Mantolama levhalarının üzerine uygulanan sıvada oluşabilecek çekme gerilimlerini karşılamak ve çatlamasını önlemek amacıyla kullanılan, 145-160 gr/m2 ağırlıkta, cam elyaf malzemedir. Yüksek darbe dayanımı gerektiren yerlerde 340 gr/m2 ağırlığında donatı filesi kullanılmalıdır. gnyapı Köşe Profili : Bina köşelerini ve pencere kenarlarını mekanik etkilerden korumak ve düzgün köşeler elde etmek için kullanılır. Plastik ya da alüminyumdan, file takviyeli ya da file takviyesiz olarak üretilirler. gnyapı Subasman Profili : Isı yalıtım levhalarının başladığı yerde sistemi yağmur ve rüzgar gibi dış etkilerden korumak, sıva uygulamasında mastar görevi görmesi için kullanılırlar. Alüminyum ya da galvanizden üretilen referans profilleridir. gnyapı Dekoratif Dış Cephe Kaplama Sıvası : Isı yalıtım uygulamasında ısı yalıtım levhalarının üzerine uygulanan ısı yalıtım sıvalarını kaplamak ve dekoratif görünüm vermek için kullanılan, akrilik polimer katkılı beyaz renkli, suya,dona ve kötü hava koşullarına dayanıklı, çimento esaslı, uzun ömürlü bir malzemedir. ısı yalıtım sistemleri, ısı ve ses yalıtım sistemleri, ısı yalıtım çeşitleri, ankaradaki ısı yalıtım ustaları