Macunköy Asma Tavancı – 0 532 654 35 80

Kartonpiyerin Tarihi

Kartonpiyerin Tarihi

Cüneyt ALANKartonpiyerin Tarihi

Karton:
Tombala oyununda çekilen numaraların işaretlendiği kart. Kamu kurum veya kuruluşlarında imzaya sunulan evrakın yerleştirildiği ciltli büyük defter. Seri hâlinde canlandırılan, karakterleri hayvan olan çizgi film. On paket sigarayı bir araya getiren ambalaj. Kâğıt hamuruyla yapılan, ayrıca içinde bir veya birkaç lif tabakası bulunan kalın ve sert kâğıt.
Çoğunluk:
Sayı üstünlüğü, ekseriyet, azınlık karşıtı.
Duvar:
Bir yapının yanlarını dışa karşı koruyan, iç bölümlerini birbirinden ayıran, taş, tuğla vb. gereçlerden yapılan veya örülen dikey düzlem. Engel. Sonuç alınamayan yer. Voleybolda ağ üzerinde karşı takım oyuncusunun vuruşuna karşı koyma. Bir toprak parçasını sınırlayan taş, tuğla, kerpiçten yapılan engel.
Tavan:
Bir şeyi değerlendirmede kabul edilen en yüksek seviye veya fiyat. Bir yapının, kapalı bir yerin üst bölümünü oluşturan düz ve yatay yüzey, taban karşıtı. Çatı kiremidi.
Kesit:
Bir şey enlemesine veya boylamasına kesildiğinde ortaya çıkan yüzey. Bir cisim düz olarak kesildiğinde ortaya çıkan düzlemin biçimi, makta. Ayırıcı özellikleriyle belirlenen süreç. Bir toplumun bölümü, kesim.
Göbek:
Dölütte, yumurtanın dölüt dışında kalan bölümlerle ilişkisini sağlayan organların çıktığı yer. Hızı azaltarak trafiği yönetmek amacıyla bir kavşağın girişine yerleştirilen çember veya üçgen biçimindeki ada. Kilitleme sistemlerinde, anahtar dişlerinin tam olarak birbirine oturduğu pirinç yuva. Şehir, ülke vb.nin orta kısmı. Bahçe, halı, tavan, tepsi vb. süslü şeylerin ortalarındaki biçim. Kuşak, nesil, batın. Yağ bağlamış şişman karın. İnsan ve memeli hayvanlarda göbek bağının düşmesinden sonra karnın ortasında bulunan çukurluk. Değirmen taşının ortası. Kağnı tekerleğinin ortası, araba tekerleğinin dingil geçen yeri. Ön ve arka tekerlerin ortasına oturtulmuş mil üzerinde dönen ve teker tellerinin takılmasına yarayan parça. Bazı sebze ve meyvelerin orta kısmı.
Süsleme:
Sanat eserlerinin yüzeyini süslemek için kullanılan motif, oyma vb. Süsleri yerleştirme biçimi veya sanatı. Süslemek işi, bezeme, donama, tezyin.
Sert:
Gönül kırıcı, katı, ters. Titizlikle uygulanan, sıkı. Hırçın, öfkeli, hiddetli. Bağışlaması, hoşgörüsü olmayan. Çizilmesi, kırılması, buruşması, kesilmesi veya çiğnenmesi güç olan, pek, katı, yumuşak karşıtı. Güçlü kuvvetli. Ciğerlerden gelen havanın ağız boşluğundaki tam kapalı veya yarı kapalı engellere çarpmasıyla oluşan (ünsüz), titreşimsiz, süreksiz, ötümsüz, tonsuz, sedasız. Esnekliği az olan, kolayca eğilip bükülmeyen. Gönül kırıcı, katı, ters bir biçimde. Sarsıcı niteliği olan, çarpıcı, keskin, hafif karşıtı. Kolay dayanılmayan, zor katlanılan, etkili, yumuşak karşıtı.

Diğer dillerde Kartonpiyer anlamı nedir?

İngilizce’de Kartonpiyer ne demek?
n. papier mache, plasterboard
Fransızca’da Kartonpiyer:
carton-pierre [le]
Almanca’da Kartonpiyer:
n. Stuckatur, Stukkatur


kartonpiyerin tarihi, kartonpiyerin tarihçesi, kartonpiyer nedir, kartonpiyerin anlamı, diğer dillerde kartonpiyer kelimesi, kartonpiyer ne demek, dekorasyon