Ana Menü

Kurban nasıl seçilir

kerban nasıl seçilir

KURBANLIK NASIL SEÇİLİR

Cüneyt ALAN  – Kurban nasıl seçilir, Kurban nasıl kesilir? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Sizler için kurbanlık seçiminden kesimine kadar dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bu uyarıları derledik. Ayrıntılar sitemizde…

Kurban Bayramı yaklaşırken uzmanlar; kurbanlık seçimi, kesime kadar evde besleme ve kesim aşamasında dikkat edilmesi gereken konularla ilgili uyarılarda bulundu.

Alınan bilgiye göre, uzmanlar, kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve kesilen hayvanlara ait etlerin tüketiminde (saklama, hazırlama, pişirme vb.) gerekli hassasiyetin gösterilmesinin tüberküloz, brucella, şarbon gibi hastalıkların yayılmasının önlenmesi ile çok sayıda insanın bu hastalıklara yakalanmasına engel olduğunu kaydetti.
KURBAN SAĞLIKLIMI? DEĞİLSE BUNU NASIL ANLARIZ?

Yaklaşan Bayram ile kurbanlar pazara inmeye başladı. Kurban kesecekler kurbanlık seçme telaşına düştü. Veteriner hekim Mustafa Yıldız, kurban alırken, hayvanın hastalıklı olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Çok basit bir gözlemle herkesin aldığı kurbanın sağlıklı olup olmadığını burnu ve gözüne bakarak anlayabileceğini kaydeden Yıldız, kurban seçiminin püf noktalarını açıkladı.
KURBANI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ : Öncelikle kurbanlık için tosun ve koç tercih edilmeli. Dişi hayvan kesilmemesi, hayvan varlığının devamını sağlayacaktır. – Koç, koyun ve keçinin bir, sığır ve manda cinsinden hayvanların iki, devenin de beş yaşını doldurmuş olması gerekir. – Kurbanlık hayvanın burnunun merme (üst) kısmı kuru ve çatlak olmamalı. Nemli ve parlak olmalı. Kuru ve çatlak merme hayvanın enfeksiyon geçirdiğini ve ateşi olduğunu gösterir. Burun, kurbanın sağlıklı olup olmadığını ele verir.

-Enfeksiyon geçiren hayvanın tüyleri de birbirine karışır. Tüyleri düz ve parlak olan hayvanlar tercih edilmeli. – Gözleri mat renginde olmamalı parlak olmalı. Mat renkli gözler hayvanın gözlerinde bir enfeksiyon olduğuna işarettir. – İyi bir kurban arkadan bakıldığında kare, üçgen şeklinde değil, küp şeklinde görünmelidir. Kare ve üçgen şeklinde görülen hayvanlar genelde zayıf ve sağlıksız hayvanlardır. Hayvanın vücut ağırlığının yüzde 20’si kemiktir. Zayıf hayvan kemikten ibarettir.
– Hayvanın kuyruğu ne uzun ne de kısa olmalı.

– Topallık gibi fiziki bir sakatlığı olmamalı.

– Koyun ve inek dişi hayvan kesilecekse mutlaka gebe olup olmadığına bakılmalı, gebe hayvanlar kurban edilmemeli.

– Dişi kurbanlıkların memeleri çatlak ve kızarık olmamalı. Bu tür durumlar enfeksiyon olduğunu gösterir.

– İç parazit ihtimaline karşı bir kez parazit giderici ilaç kullanılmalı.

– Koyun, koç gibi kurbanlıklar seçerken bel bölgesi sıkıldığında ele kemik gelmemelidir. Kemik geliyorsa, bu, hayvanın zayıf olduğunu gösterir.

KURBAN BAYRAMINIZI EN İÇTEN DİLEKLERİMİZLE KUTLAR, HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİZ…

Cüneyt ALAN

kurban nasıl seçilir, kurban nasıl kesilir, kurbanlık koyun nasıl seçilir, kurbanlık dana nasıl seçilir, koyun nasıl kesilir, dana nasıl kesilir, cuneytalan.com« (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »