Ana Menü

Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık fiyatları

KURBANLIK FİYATLARI

 

Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’nın ardından beklenen ikinci büyük sevinçtir. Özellikle Kurban bayramı tatilinin kaç gün olduğunu, Kurban bayramı tatilini doğdukları yerde geçirecekler ya da tatile gidecek olanlar merak ediyor. Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, tatil kaç gün sürecek, kurbalık fiyatları bu yıl nasıl olacak en ucuz kurbanlık fiyatı ne olacak gibi soruların cevabını merak ediyorsanız aşağıda sizin için yaptığımaz araştırmayı incelemeden geçmeyin.

Artık Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Tatilciler için kurban bayramı süresinin de uzun olması dolayısıyla bulunmaz bir fırsat olarak ortaya çıkıyor. Ailelerini ziyaret edecekler için de Kurban Bayramı tatili çok önem arzediyor. Herkes dört gözle Kurban Bayramı tatilini bekliyor. Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık Fiyatları

AREFE GÜNÜ VE KURBAN BAYRAMI TARİHLERİ

2015 Arefe günü 23 Eylül Çarşamba günü başlıyor. Fakat tam gün tatil olup olmadığı henüz belli değil. Bu sebeple Kurban Bayramı tatilini 4.5 gün planlamanızda fayda var.

2015 Kurban Bayramı Tatilinin Birinci günü 24 Eylül 2015 Perşembe günü tam gün resmi tatildir.

2015 Kurban Bayramı Tatilinin İkinci günü 25 Eylül 2015 cuma günü tam gün resmi tatildir.

2015 Kurban Bayramı Tatilinin Üçüncü günü 26 Eylül 2015 Cumartesi günü tam gün resmi tatildir.

2015 Kurban Bayramı Tatilinin Dördüncü günü 27 Eylül 2015 Pazar günü tam gün resmi tatildir.

KURBAN BAYRAMI HİCRİ TAKVİME GÖRE HANGİ GÜNLER?

Kurban Bayramı, müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir Kurban Bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

KURBANLIK FİYATLARI ARTIYOR

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı, fiyatların hayvan azlığı ve kurbanlık piyasasını bekleyen besicinin elindeki hayvanı kesime göndermemesinden kaynaklandığı öne sürerek,karkas et ithalatının gündeme alınması gerektiğini savundu.

Afyon, Elazığ, Edirne ve Tokat’ta ise fiyatlar 26 lirayı da aştı. Perakende piyasasında da fiyatlar ortalama 40 liranın üzerine çıktı. Fiyatların yükselmesinde ithalata rağmen hayvan açığının olması, ramazan ayında talebin artması ve kurban bayramı öncesi besicilerin hayvanlarını elinde tutmayı tercih etmesinin etkili olduğu ifade ediliyor.

2015 KURBAN BAYRAMI TAHMİNİ KURBANLIK FİYATLARI ŞÖYLE:

Kurbanlık büyükbaş hayvan fiyatları : 5 bin ile 8 bin arası

Kurbanlık kuzu, koyun, koç küçükbaş hayvan fiyatları : 700 ile 1200 TL arasında

Canlı hayvan kilosu 10-15 TL arası olacağı düşünülüyor.

Büyükbaşta fiyat 5 bin ile 8 bin TL arasında, küçükbaşta ise 700 TL ile 1.100 TL arasında değişecek. Canlı hayvanın kilosunun 10-15 TL arasında olacağı tahmin ediliyor.

Geçen yıl 250 TL den başlayan küçükbaş fiyatları bu yıl 450 TL den başlıyor.

Ankara’da sektörün temsilcileri ile etkinlikte buluşan Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Bılıkçı yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 77,5 milyon nüfusunun yanı sıra yıllık 37 milyon kişiyi bulan turistin et tüketiminin karşılandığına işaret ederek, ülkede artan hayvan sayılarına ve gelişen kırmızı et üretimine rağmen kırmızı et fiyatlarındaki artışın durdurulamadığından yakındı. Bılıkçı, söz konusu artışı yem ve yem hammaddelerinde görülen artışa bağlamanın doğru olmayacağını, sorunun ana kaynağının Türkiye’de canlı besi başlangıcı hayvan sayısının az olması ve dolayısıyla besi başlangıcı canlı hayvan fiyatlarının yüksekliği olduğunu kaydetti.

CANLI HAYVAN FİYATLARI AB ÜLKELERİNDE KİLOSU 2,2-2,6 EURO SEVİYELERİNDE

Mustafa Bılıkçı, “Nitekim besi başlangıcı canlı hayvan fiyatlarına baktığımızda karkas fiyatlarında yaşanan artıştan daha yüksek oranda artışlar görmekteyiz. Geçtiğimiz sene yüzde 45,2 oranında artan canlı hayvan fiyatları AB ülkelerinde kilosu 2,2-2,6 euro seviyelerinde.” dedi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin 2013 yılı ortasından bu yana haftalık olarak kesimhanelerden yağsız dana kesim ve kuzu kesim fiyatları topladığını belirten Bılıkçı, 2014 ile 2015 Nisan ayları kıyaslandığında dana fiyatlarında yüzde 26,09 artış görüldüğünü, 2015 Ocak ayının ilk haftasında 20,58 lira olan fiyatın Haziran ayı sonu itibariyle 24,11 liraya ulaştığını, 6 aylık artışın ise yüzde 17,2 olduğunu dile getirdi.

BAKANLIK, KIRMIZI ET ÜRETEN FİRMALARIN SEKTÖRDEN ÇEKİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇMELİ

Fiyat istikrarının sağlanması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çeşitli tedbirler aldığını hatırlatan Bılıkçı, şunları söyledi: “Bu doğrultuda yetiştiricilere işletme kapasiteleri kadar besilik hayvan ithal izni verilmiştir. Ancak getirilen hayvan sayısına bakıldığında Türkiye’nin ihtiyacını karşılamadığı görülmektedir. Son dönemde kurlardaki yükselmeler nedeniyle getirilen besi hayvanının maliyeti oldukça yükselmiştir. Besi başlangıcı hayvanda yaşanan maliyet artışı doğrudan sanayiciye yansımaktadır. Bakanlığın önderlik ederek; tüketicilerimizin daha uygun fiyatlı et tüketmesi ve kırmızı et üreten firmalarımızın sektörden çekilmesinin önüne geçilmesi yönünde adım atması gerekmektedir.”

ULUSAL KIRMIZI ET KONSEYİ’NİN ALDIĞI FİYATLAR:

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin 25 Haziran 2015 tarihi itibarı ile kombinalar ve kesimhanelerden topladığı; yağsız dana kesim ve yağsız kuzu karkas etlerin yüzde 2 fire hariç kilo fiyatları şöyle:

Dana Kesim Yağsız Kuzu Kesim Yağsız

Afyon 25,17 TL –
Antalya 24,00 TL 21,00 TL
Balıkesir 24,67 TL 23,00 TL
Bursa 24,50 TL 23,50 TL
Diyarbakır 23,00 TL 20,50 TL
Edirne 24,50 TL 24,50 TL
İzmir 23,88 TL 23,50 TL
Kahramanmaraş 24,00 TL –
Konya 23,73 TL 21,50 TL
Gaziantep 23,70 TL 22,00 TL
İstanbul 24,00 TL 23,50 TL
Ankara 23,38 TL 22,25 TL
Elazığ 24,50 TL 21,25 TL
Isparta 23,50 TL –
Kayseri 23,60 TL –
Amasya 24,88 TL –
Çorum 23,75 TL 21,00 TL
Sakarya 24,00 TL 23,00 TL
Tokat 24,88 TL 23,50 TL
Kırşehir 24,50 TL 21,00 TL

Fiyat ortalaması 24,11 TL 22,33 TL

 

 

Kurban öncesi et fiyatları tırmanışa geçti

Ulusal Kırmızı Et Konseyi rakamlarına göre kesimhanelerde ocak ayında 20 lira olan yağsız dana eti, temmuz ayı sonunda 25 liraya ulaştı.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı, fiyatların hayvan azlığı ve kurbanlık piyasasını bekleyen besicinin elindeki hayvanı kesime göndermemesinden kaynaklandığı öne sürerek,karkas et ithalatının gündeme alınması gerektiğini savundu.

Afyon, Elazığ, Edirne ve Tokat’ta ise fiyatlar 26 lirayı da aştı. Perakende piyasasında da fiyatlar ortalama 40 liranın üzerine çıktı. Fiyatların yükselmesinde ithalata rağmen hayvan açığının olması, ramazan ayında talebin artması ve kurban bayramı öncesi besicilerin hayvanlarını elinde tutmayı tercih etmesinin etkili olduğu ifade ediliyor.

“Besiciler fırsatçılık yapıyor”

Bılıkçı, hayvan açığının kapatılmaması nedeniyle kırmızı et fiyatlarının yaklaşık 2 yıldır arttığını savundu.

Besi hayvanı ithalatına belli oranda yerli hayvan besleme şartı getirilmesi nedeniyle ithalatın düştüğünü, mayıs ayında kısıtlamaların kaldırıldığını ancak tüketim artışıyla fiyatların yükselmesinin önüne geçilemediğini belirten Bılıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kısıtlama nedeniyle yılın ilk yarısında toplam 40 bin baş olan besi hayvanı ithalatı, kısıtlamanın kalkması sonrası 2 ayda 80 bine çıktı. Ancak bu yeterli değil. Bizim tahminlerimize göre 140 bin başlık hayvan açığı var. Elinde hayvan bulunan besici de sürekli fiyat artırıyor. İthal ettiği besilik hayvanın fiyatı sabit ama satış fiyatları sürekli artıyor. Besiciler fırsatçılık yapıyor. Fiyat artışı nedeniyle perakende satışlar da sürekli düşüyor. Piyasaya artık müdahale edilmesi gerekiyor. Karkas et ithalatına hep karşı çıktık ama artık bu aşamada gerekli olduğuna inanıyoruz. Kısa sürede piyasaya denge getirebilecek bir mekanizma olarak ithal et seçeneği değerlendirilmeli.”

Besilik canlı hayvan fiyatının 15-16 liraya mal olduğunu, bu karkasa çevrildiğinde fiyatın en fazla 23 lira olması gerektiğine inandıklarını ifade eden Bılıkçı, 26 lirayı gören fiyatın kendileri için de çok fazla olduğunu, tüketim düşüşü nedeniyle et piyasasında sıkıntı yaşandığını dile getirdi. Kurbanlık fiyatları, kurban fiyatları, en son kurbanlık fiyatları, 2015 kurban fiyatları, küçükbaş kurban fiyatları, büyükbaş kurban fiyatları, kurbanlar bu yıl ne kadar?

“Küçükbaşın da fiyatı artacaktır”

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Arman ise her yıl iki bayram arası dönemde talep artışı nedeniyle fiyat baskısının oluştuğunu, besicinin kurbanlık piyasasını görmek için elindeki yetişmiş hayvanı tuttuğunu, bunun da fiyatları artırdığını söyledi.

Kesimhanedeki et fiyatlarının Kurban Bayramı öncesi 30 lirayı bulacağını savunan Arman, perakende de 40 lirayı aşan fiyatlar nedeniyle tüketimin azaldığına dikkati çekti.

Kurbanlık büyükbaş fiyatlarının yüksek olacağını ifade eden Arman, “Kurbanlıkta talebin küçükbaşa yönelmesi bu hayvanların da fiyatını artıracaktır. Bize göre fiyat artışına kesin çözümkarkas et ithalatının yapılması ve yetiştiriciye de olumsuz etkilemeden piyasaya denge getirilmesidir” dedi.


 

Kurbanlık fiyatları, kurban fiyatları, en son kurbanlık fiyatları, 2015 kurban fiyatları, küçükbaş kurban fiyatları, büyükbaş kurban fiyatları, kurbanlar bu yıl ne kadar« (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »