Mantolama Yaptırmak Zorunlumu

Mantolama Yaptırmak Zorunlumu

MANTOLAMA YAPTIRMAK ZORUNLUMU

 

Mantolamanın Hukuki Boyutları

07 Mar / Mantolamanın Hukuki Boyutları
Yorum: anl0816
Yorum: 0
Etiketler: mantolama zorunlu mu, mantolamanın hukuki boyutları
4.60/5 (92.00%) 15 votes

Mantolama Yaptırmak Zorunlumu: Piyasadaki ve halk arasındaki deyimiyle mantolama gerçekte ısı yalıtımının karşılığı olarak kullanılmaktadır. Yasalarımızda mantolama diye bir deyiş bulunmamaktadır. Gerek kat mülkiyeti kanunun da gerekse enerji verimliliği kanunda ve ilgili yönetmeliklere hep ısı yalıtımı sözcüğü terci edilmektedir . Son yıllarda özellikle de bu yıl yöremizde ve çevremizde apartmanlarında sıkça mantolama çalışmalarına tanık olduk. Bu faliyet acaba yalıtım ihtiyacından mı yoksa yasal zorunluluktan mı kaynaklandı önce onu araştıralım. İlkin şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki yalıtımı gerçekten önemli ölçüde tasarruf sağlıyor.Özellikle doğalgaz fiyatlarının bir yılda yüzde 30 a varan artışları karşında binalara mantolama yaptırmak akla uygun geliyor.Yapılacak tasarrufun yüzde 30 lara vardığı söyleniyor.
Mantolama yaptırmak zorunlu mu?

Böyle bir zorunluluğun kısa vadede olmadığını baştan söyleyelim.Mevcut yasaları ve yönetmelikleri inceleyerek bu soruyu yanıtlamak uygun olacaktır; Mantolama Yaptırmak Zorunlumu

1- İşin başı 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu dur. Bu kanunda dayanılarak yönetmelikler çıkarıldı 09.10.2008 tarihti resmi gazetede binalarda ısı verimliliği yönetmeliği yayınlandı.Bu yönetmeliğe göre,01.11.2008 den önce ruhsatını almış binalara bu yönetmelik uygulanmaz yine bu yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinde şu hüküm vardır;

“Geçici madde: 1- Yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden önce (yani 01.11.2008)yapım işi ihale edilmiş olan kamu binaları ile yapı ruhsatı almış özel binalar hakkında bu yönetmelik hükümleri uygulanmaz”

2- 05.12.2008 tarihli binalarda enerji performansı yönetmeliği nin geçici 3 üncü maddesine göre “… mevcut binalar ve inşaatı devam edip heniz yapı kullanma izni almamış binalar için enerji verimliliği kanunu nu resmi gazetede yayımı tarihinden itibaren 10 yıl içinde enerji kimlik belgesi düzenlenir”

Bu maddeye göre mevcut binalar için 2 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için bu tarihe kadar yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz;

Binaların dış cephesine mantolama yaptırmak faydalı fakat 2017 yılına kadar zorunlu değildir. Yeni yapılan binalar ise zaten yönetmelik hükümlerine göre ruhsatlandırıldıklarından onlar için bu konu sorun değildir.
Mantolama kararı nasıl alınır?

Kat mülkiyeti (ve/veya kat irtifakı) kurulmuş olan binalarda mantolama kararı alabilmek için KMK hükümlerine uymak gerekir aksi takdirde alınan kararın hukuken takibinde zorluk çekilir.

Bu husus KMK madde 42 de düzenlenmiştir.Yasaya göre ısı yalıtımı hakkındaki kararın geçerli olabilmesi için sayı ve arsa payı çoğunluğun oyu gereklidir. Basit bir anlatımla 100 daireli bir apartmanda 51 oy yeterlidir, diyebiliriz.Ancak tüm dairelerin arsa sayımında bu formül doğrudur. Arsa payları farklı ise toplamını ikiye bölüp +1 ekleriz.Yine bir kişinin birden fazla dairesi varsa kaç dairesi olursa olsun o kişiyi 1 kişi olarak kabul edip hesabı ona göre yapmalıyız. Vekaleten oy kullanımında da bazı özellikler vardır: bir kişi oy sayısının yüzde 5 inden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak 40 ve daha az bağımsız bölüm bulunan taşınmazlarda 1 kişi en çok 2 kişiye vekalet edebilir. Mantolama kararı verildiğinde yapılacak giderler arsa payına veya her kişiye eşit olarak paylaşılır.
Gelen Aramalar:
binalara dış cephe yalıtımı yaptırmak zorunlu mu,dış cephe İZOLASYON KANUNU,ısı yalıtımı zorunlu mu?,dış cephe yalıtım malzemeleri kararı nasıl alınır,dış cephe yalıtım yönetmeliği,dış cephe yalıtım zorunluluğu,dış cephe yalıtımı zorunlu mu,distan yalitim mecburimi,doğalgazda birinci ve son kat yalıtım kanun,eski binalarda ısı yalıtımı kalktımı,ısı yalıtım mecburiyeti,ısı yalıtımı mecburimi,2015 bina discepe zorunlulugu,diş cephe izolasyon boyasi ruhsati nasıldır,apartmanlara ızolasyon zorunluluğu,apartmanlarda doğalgaz zorunluluğu kaç metrekaredir,bina dis cephe yaptirma zorunlulugu,bina mantoloma kac yilima kadat,binalarda ısı yalıtımı yönetmeliği 2015,Binalarda ısıyalıtımı son tarihi

Bizler, Cüneyt ALAN ve ekibi olarak öncelikle size sonra da yaptığımız işe ve kendimize saygı duymasını bir ilke edindik. Yaklaşık 25 yıllık tecrübemizle iç ve dış dekorasyon adına kendimizi geliştirdik ve hakkımızda daima iyi şeyler konuşulmasını başardık.

Tüm iç ve dış dekorasyon işlerinizi yaptırmaya karar vermeden önce lütfen bize danışın.
Dekorasyon bir sanattır.Size ve sanatımıza değer veriyoruz.
CÜNEYT ALAN
0 532 654 35 80 – 0 545 608 21 79

İç ve dış dekorasyonlarda konusunda uzman,iş disiplin ve ahlak sahibi ekibimizle Ankara içi veya dışı tüm tadilat-tamirat işleriniz için daima hizmetinizdeyiz.Alçı, boya, mantolama, kartonpiyer, asma tavan, fayans ve diğer tüm kalem işlerinizin hepsini anahtar teslimi olacak şekilde tam ve eksiksiz olarak yapıyoruz.Cüneyt ALAN ve ekibi olarak kaliteli malzeme, modern ekipmanlar ve hatasız işçiliği uygun fiyatlarla buluşturuyoruz. Yaptığımız ödeme kolaylıklarıyla müşterilerimizi memnun etmek ve onları hayal ettikleri mekanlara kavuşturmayı kendimize bir ilke edindik. Yaklaşık 25 yıllık tecrübemizle mekanlara yakışacak en ekonomik tavsiyelerimizi görüş ve önerilerimizi siz değerli müşterilerimizle paylaşmaktayız. Dilediğiniz her konuda iletişim bölümümüzdeki formu doldurarak veya iletişim telefon numaralarımızı arayarak yer keşif-tasarım-fiyatlandırma hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

mantolama ankara, mantolama kredisi, mantolama teknik şartnamesi, mantolama zorunlumu, mantolama malzemesi, mantolama yasası, mantolama hesaplama, mantolama fiyatları