Ana Menü

Neden Dekorasyon Yapıyoruz?

Dekorasyon Ürünleri

NEDEN DEKORASYON YAPIYORUZ

 

Cuneyt ALAN – Neden dekorasyon yapıyoruz?

Bizler Cuneyt ALAN ve ekibi olarak 25 yıllık tecrübemiz ve izlenimlerimizden yola çıkarak siz değerli ziyaretçilerimize ev dekorasyonu, bu dekorasyonların nasıl yapılacağı, nelere dikkat edileceği ve neden ev dekorasyonu yapmamız gerektiğine dair bilgilerimizi aktaracağız.

Ev Dekorasyonu: Evlerimiz hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz özel yaşam alanlarımızdır. Bu yaşam alanlarımızı kendi özel zevklerimize göre şekillendirmemiz ise doğamız gereğidir. Her insan maddi gücü ve yaşadığı koşullar nispetinde yaşadığı mekanları veya evleri dekore edip kolay yaşanılır, kullanışlı ve görsel bir hale getirme çabası içindedir. Ev dekorasyonunu rahat edebilecek, kolay ve görsel yapmak bazı insanlarda doğuştan var olan bir yetenektir. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Yaşadığımız evlerin dekorasyonunu başkalarının beğenisine sunmak için değil, kendi iç huzurumuza ve görsel zevkimize hitap edecek şekilde yapmalıyız. Bu hem hayata daha pozitif bakmamıza hemde psikolojik olarak kendimize ve çevremize daha çok özgüven ve yaşama sevinciyle bakmamıza sebep teşkil eden en önemli etkenlerden bir tanesi olduğu şimdiki psikoloji derslerinde bile öğretilmektedir. Bu yüzden yaşadığımız evleri başkaları için değil kendimiz için dekore etmeliyiz. Yaşadığımız evin tavan lambalarından tutunda duvar renklerine kadar kendi zevk ve görsel seçimlerimizden ibaret yapmalıyız. Bunun doğuracağı sonuçlar, günlük yaşantımızda karşılaşacağımız pozitif enerji yüklü zamanlarımız ve yaşama sevincimiz olarak bize geri dönmesi olacaktır. Ev dekorasyonu, o kişinin aynasıdır.

Evimizi Nasıl Dekore Etmeliyiz: Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi önce evimizi kendimiz için dekore etmeliyiz. Teknoloji çağında yaşıyoruz. İletişim ve görsel medya günlük hayatımızın her yerinde sıkça kullandığımız birer araç haline gelmişlerdir. Bu araçlarla bizim zevkimize ve psikolojimize hitap eden dekorasyon şekilleri ve malzemelerini buralardan takip etmek evimize nasıl bir dekorasyon yapacağımıza dair bilgiler ve fikirler alabiliriz. Bir diğer seçeneğimiz ise ev dekorasyonu yapmaya karar verdiğimizde konusunda uzman ve dekorasyon adına her konuya hakim bir dekoratör veya iç mimara danışıp olmasını istediklerimizin en mantıklı, görsel ve kullanışlı olmasını nasıl sağlayabileceğinize dair fikirler alabilirsiniz. Bir diğer seçeneğimiz ise daha önce görmüş olduğumuz bir dekorasyonun aynısını kendi evimize uyarlamaktır. Örnek olarak evimize girerken dış kapımızın, içeri girince ilk göreceğimiz mekanın ve eşyanın, paltomuzu veya şemsiyemizi asacağımız vestiyerimizin veya duş almaya girdiğimiz banyomuzun tamamen bizim eserimiz olup, kendi görsel zevklerimiz ile kullanışımıza hitap ediyor olması kendimizi ve evimizi daha çok sevmemize ve saygı duymamıza sebep olacaktır. Evlerimizi dekore ederken bizi rahatsız edecek olan tüm mekan veya eşyaları değiştirmeliyiz. Çünkü, evimizin tamamını büyük bir masraf ve emek sonucu değiştirip dekorasyonunu yaptıktan sonra koltuğumuza oturup mutlu bir şekilde eserimizi seyrederken, o hoşlanmadığımız mekanın veya eşyanın hala orada duruyor olması bizi her defasında rahatsız ve mutsuz edecektir. Psikolojik olarak tamamen rahatlayıp huzur bulabileceğimiz ev dekorasyonu yapmak istiyorsak ve o olmamasını istemediğimiz eşyanın yerine başkasını alacak gücümüzde yoksa, bence o eşyayı görmeyeceğimiz başka bir yere kaldırmak ve yerinin boş kalmasını izlemek daha mantıklı ve huzur verici olacaktır. Bu bilinçaltımızda sizi rahatsız eden herşeyden kurtulma hissi uyandıracaktır.

Evlerimiz bizim kendi özel yaşam alanlarımızdır. Bu yaşam alanlarımızı kendi görsel zevklerimize hitap edecek şekilde ve bizlere daha rahat bir yaşam tarzı sunacak şekilde düzenleyip dekore etmek tüm hayatımızı pozitif şekilde etkileyecek en önemli etkenler arasında olacaktır.

Cüneyt ALAN.

 

ev dekorasyonu, ev dekorasyonu nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, neden ev dekorasyonu yapıyoruz, ev dekore etmek, cuneyt alan


 « (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »