Ana Menü

Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları

RENKLERİN ANLAMLARI

Renklerin Anlamları: Evinizde renk seçerken öncelikle evinizin alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Açık renkler mekanı geniş gösterirken koyu renkler dar bir hava verecektir. Bu nedenle boyayacağımız yada döşeyeceğimiz oda küçük yada darsa açık renkler seçmek geniş bir hava katacaktır.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu taban döşemesi rengidir. Duvarlar tabandan daha koyu yada canlı renk olması göze pek hitap etmez. Açık ve canlı renkler gözün ilk algılayacağı yerlerdir. Bu nedenle evinizde taban döşemesi duvarlardan daha açık yada canlı olursa otomatikman siz farketmeden gözünüz tabana kayacaktır. Peki bunun ne zararı var? Aslında çok zararı var ,şöyleki insan bedeni ile taklit ettiği yada istemli/istemsiz uyguladığı hareketlerle bir süre sonra psikolojisini etkiler. Beden dilinde aşağı bakmak depresif ve mutsuz bir hal yansıtır. Evinizde dikkatiniz aşağı -taban yönünde olursa vucudunuzun bu hareketi zamanla psikolojinizide etkileyecektir.

Boyayı kendini yapacaksanız Boya Nasıl Yapılır sayfamızı okuyun.

Beden dilinde karşıya bakmak mutluluğun ,yukarı bakmak zihinde canlandırmanın ve hayal gücünün belirtisidir. İşte tamda bu nedenle evlerinizde karşıya yada nispeten yukarı bakışlarınızı çekecek şekilde renkleri seçmeniz evinizde daha huzurlu ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. İşin göz zevki bir kenara yukarıda anlattığımız nedenlerden ötürü her zaman duvarların tabandan açık renk olmasını öneririz.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu renklerin insan üzerindeki etkisidir. Bazı renkler bizi ciddiyete davet ederken bazı renkler samimiyete ,bazısı neşeye sevk eder. İştahımız üzerinde dahi renklerin etkisi vardır. Bu nedenle renklerin dilinden anlamak evinizde renk seçimizde isabetli kararlar vermenize neden olacaktır.

Değişik Fikirler : Özellikle salon gibi geniş mekanlarda 2 renk tonu kullanmayı düşünebilirsiniz. Renk seçiminizi yaptıysanız 4 duvarı aynı rengin 1 yada 2 ton açık yada koyusu ile farklı 4 tonda yapabilirsiniz, veya bitişik iki duvarı bir ton ,karşı iki duvarıda farklı ton yapabilirsiniz. Eğer TV’nizin yeri sabitse TV arkasını daha koyu tapmanızı öneririz. Bu sayede dikkatiniz ekrana daha kolay odaklanarak hem göslerinizi yormayacak hemde estetik bir farklılık yaratacaktır.

Küçük mekanlarda ton farkı oluşturmayı pek tavsiye etmiyoruz.

Yine evinizde pencere iç yüzeylerini yada kolonları farklı tonlarda boyayarak görüntü derinliği sağlayabilirsiniz .İnternette size fikir verebilecek oldukça fazla örnek vardır. Renk seçerken eşyalarınızın renkleri ile uyumuda göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Eşya renk tonlarının duvar tonlarından koyu ve canlı olmasında fayda vardır. Bu size ferahlık hissi verecek ve mekanı geniş gösterecektir.

 

Bizler, Cüneyt ALAN ve ekibi olarak öncelikle size sonra da yaptığımız işe ve kendimize saygı duymasını bir ilke edindik. Yaklaşık 25 yıllık tecrübemizle iç ve dış dekorasyon adına kendimizi geliştirdik ve hakkımızda daima iyi şeyler konuşulmasını başardık.

Tüm iç ve dış dekorasyon işlerinizi yaptırmaya karar vermeden önce lütfen bize danışın.
Dekorasyon bir sanattır.Size ve sanatımıza değer veriyoruz.
CÜNEYT ALAN
0 532 654 35 80 – 0 545 608 21 79

renklerin dili, renklerin anlamları, renklerin manaları, renklerin özellikleri, renklerin tanımı, renklerin isimleri, tüm renkler, renkler ve özellikleri, renk çeşitleri, dekorasyon renkleri« (Önceki Resimler)
(Sonraki Resimler) »