Ana Menü

Kanlı Ay Tutulması

Son Dakika Haberler

KANLI AY TUTULMASI

Dünya, nadir görülen 'Süper Ay' ve 'Kanlı Ay Tutulması'nı 33 yıl aradan sonra izledi. Ay'ın eşsiz güzellikteki kızıl görüntüleri kameralara yansıdı.

Son yılların en önemli gök olaylarından biri 27 Eylül‘ü 28 Eylül’e bağlayan gece yaşandı. ‘Süper Ay’ ve ‘Kanlı Ay’ Tutulması’nın birlikte gerçekleştiği bir ‘Süper Ay Tutulması’na (Supermoon Eclipse) tanık olundu.

TÜRKİYE’DE 03.10’DA BAŞLADI

Süper ve Kanlı Ay’daki tam tutulma Türkiye saatiyle ise 03.10’da başladı. Tutulma ortası ise 05.57’de gerçekleşti. Tutulma saat 08.24’de bitti, fakat ülkemizden Ay’ın saat 06.30’daki batışına kadar izlenebildi. Nadir görülen ‘Süper Ay’ ve ‘Ay Tutulması’ 33 yıl aradan sonra gerçekleşti. Ay’ın eşsiz güzellikteki kızıl görüntüleri, önce ABD ve Kanada‘daki kameralara yansıdı.

Kanlı Süper Ay Tutulması Böyle Görüntülendi

BİR DAHAKİ 18 YIL SONRA

Süper Ay ve Ay Tutulması, en son 1982’de aynı zamanda gözlemlenmişti. Bir daha 2033’e kadar böyle bir gökyüzü olayına şahit olmamız mümkün olmayacak. Dünyanın birçok yerinden görülebilen Süper Ay ve Ay Tutulması, dün akşam Kuzey ve Güney Amerika‘da izlendi. Bu sabah ise Avrupa, Afrika ve Orta Asya‘nın belli bölgelerinden izlenebiliyor.SÜPER AY TUTULMASI

Ay’ın dünyaya en yakın konumunda oluşan dolunaylara ‘Süper Ay’ deniyor. Dolunay, diğer zamanlardaki dolunaylardan yüzde 14 daha büyük görünüyor. Yılda 4-6 kez gerçekleşiyor bu olay. 2015 yılında 6 Süper Ay gecesi var. Sonuncusunu 27 Ekim akşamı yaşayacağız. Pazarı Pazartesiye bağlayacak gece yaşayacağımız 5’nci Süper Ay ise yılın en büyüğü olacak. Çünkü Ay’ın yıl boyunca dünyaya en yakın olduğu gece olacak. Ay, Dünyamızdan sadece 356 877 kilometre uzaklıkta olacak. Ay’ın Dünyadan ortalama uzaklığı ise 384 bin kilometre.


KANLI AY NEDİR

Tam Ay Tutulması sırasında dünyanın gölgesi Ay’ın üzerine düştüğünde, Güneş ışıkları Dünyanın atmosferinden geçerek Ay’a ulaşıyor. Ay’ın rengi kızıla çaldığı için halk dilinde ‘Kanlı Ay’ deniyor. Bilimsel literatürde bu şekilde adlandırılmıyor. 28 Eylül’de son 17 aydaki dördüncü kanlı aya tanık olacağız. Nisan ayındaki son ‘kanlı ay’da, Ay’ın kuzey kutbu daha aydınlıktı. Bu sefer ise güney kutbu geri kalanına göre daha aydınlık olacak.


SÜPER AY VE KANLI AY TUTULMASI ÜZERİNE KARANLIK KEHANETLER

Tutulma hakkında birçok kehanet öne sürülüyor. Bilim insanlarının “Aslı yok” dediği iddialardan bazıları şöyle:

1 – Ay’ın çekim etkisi depremlere neden olacak.

2 – Dünya’nın yörüngesinde kayma oluşacak. Doğa büyük zarar görecek.

3 – Bir yıl içinde dördüncü Kanlı Ay Tutulması, kıyamet belirtisi.

4 – Dünya’daki tüm dengeleri değiştirecek siyasi gelişmeler yaşanacak. Büyük savaşlar çıkacak.


kanlı ay tutulması, ay tutulması, kanlı ay tutulması izle, ay tutulması resimleri, ay tutulması nedir, ay ne zaman tutulur, ay tutulmaları, ay tutulması nedir, cuneytalan.coım

 (Sonraki Resimler) »