Tavan Dekorasyonları

Tavan Dekorasyonları

 

ASMA TAVAN NEDİR ?
Asma tavan; dekoratif bir görünüm, ses ve ısı yalıtımı sağlamak amacı ile yapılan, taşıyıcı sistem ve taş yünü, metal gibi kaplamalardan oluşan bir uygulamasıdır. Tavan Dekorasyonları
Yapılarda tavandaki görüntüyü önlemek amacıyla asma tavan uygulamasına ihtiyaç duyulmuştur. Örneğin düşük döşeme, tesisat boruları v.b. gibi durumlardan ortaya çıkan görüntü bozukluklarında.
Dünyada ve Türkiye’de bir çok yapıda asma tavan uygulaması yapılmaktadır. Özellikle bürolar, mağazalar, hastaneler, kamu binaları v.b. yerlerde yapılmaktadır.

Bizler, Cüneyt ALAN ve ekibi olarak öncelikle size sonra da yaptığımız işe ve kendimize sahip çıkıp saygı duymasını bir ilke edindik. Yaklaşık 25 yıllık tecrübemizle iç ve dış dekorasyon adına kendimizi geliştirdik ve hakkımızda daima iyi şeyler konuşulmasını başardık.

Tüm iç ve dış dekorasyon işlerinizi yaptırmaya karar vermeden önce lütfen bize danışın.
Dekorasyon bir sanattır.Size ve sanatımıza değer veriyoruz.
CÜNEYT ALAN
0 532 654 35 80 – 0 545 608 21 79

2. ASMA TAVANIN ÖZELLİKLERİ
2.1. Hijyen
Günümüzde gıda ve sağlık sektörlerinin uymak zorunda oldukları şartnamelerde asma tavanlardan çok iyi derecede sağlık ve güvenlik özellikleri talep edilmektedir. Diğer taratan elektronik, fiberobtik, ilaç ve bilgisayar sistemlerinde özel Class 100 temiz oda şartları ve çevreci uygulamalar aranmaktadır.
2.2. Darbeye Dayanıklılık
Asma tavanlar bazen koridorlar gibi, teçhizata ulaşmak için plakaların sık sık sokulduğu alanlarda çok fazla kötü kullanılmakta ve darbeye maruz kalmaktadır. Bu nedenle darbe dayanımına ve ürünlerin uzun ömürlü olmasına ayrı bir önem verilmektedir.
2.3. Neme Dayanım
Asma tavanların hızlı yapılan binalar, aralıkla ısıtılıp soğutulan binalar, insan yoğunluğunun çok olduğu binalar, binaların dışa açık yerleri gibi alanlarda daha çok rutubete dayanmaları gerektirmektedir.
2.4. Asma Tavan Arasına Ulaşım
Nedenler estetikten güvenliğe değişebilir. Asma tavanlar servis borularına ve elektrik tesisatına ulaşılmasını sağlar. Böylece telefon, havalandırma ,klima, ısıtma, yangın algılayıcı ve sprinkler gibi servis elemanlarına ulaşılmış olur.

2.5.Tasarım
Asma tavanlar ayrıca eski tavandaki çatlak leke ve hasarları da kaplar. Asma tavanların montajı, sökülmesi ve temizlenmesi kolay, hızlı ve ekonomiktir. Asma tavanlar en iyi aydınlatma seçeneklerini sunar. Asma tavan aydınlatmanın en iyi yapılmasında ve enerji tasarrufunda kritik rol oynamaktadır. Asma tavanlar sesi yutar ve gürültüyü azaltır.
2.6. Akustik
Gürültünün azaltılması çalışma verimliliğini ve konforu arttırır. Yüksek ses yutma özelliğine sahip malzemelerden üretilen asma tavanlar gürültüyü azaltır ve belirlenmiş kriterlere uygun olacak şekilde odadan odaya ses yalıtımını arttırır.
2.7. Ses Yalıtımı
Ses iyi kontrol edilmediği zaman rahatsız edici olabilir. ( Yan odadan gelen ses istenmeyen yankılanma gibi )
Bu rahatsız edici durumlardan kurtulmak için mimaride doğru akustik tasarımlar çok önem kazanmaktadır. Akustik iki önemli konuyu içermektedir. Ses yutma katsayısı (0.0’dan 1.0’a) olarak ölçülen malzemelerin ses yutma performansı, desibel (Dncw) olarak ölçülen odadan odaya ses yalıtımı.
3. KENARLAR
Bir tavanın estetik görünümünü arttırmak için tasarımcı çok çeşitli kenar bitiş seçeneklerinden birini seçebilir, duvar ve tavan birleşiminde etkileyici ve dekoratif tasarımlar yapılabilir. Birbirine uyumlu plakalar kullanarak havalandırma, aydınlatma ve diğer servis elemanları ile bütünlük sağlayan alternatif görünümler elde edilebilir. Asma tavan plakası kenar profiline uydurulabilir veya özel tasarımlar yapılabilir. Alternatif olarak kenar profilleri asma tavan seviyesinin üzerinde veya altında olabilir.
4. YAPIDIĞI MALZEMEYE GÖRE ASMA TAVANLAR
4.1. Alüminyum Panel Akustik Asma Tavan
4.1.1. Malzeme
-0.5-0.6 mm. kalınlıkta alüminyum levha, etial 0 alaşım, tam sert.
-Kromatize + fırın boya veya IC ile polyamid 20 denye, 2 mm. flock.
4.1.2. İmalat çeşitleri
Düz gofreli, delikli, fırın boyalı veya flock kaplamalı.

4.2. Taş Yünü Asma Tavanlar
4.2.1. Taş Yünü Asma Tavanlar, Dekoratif
Taş yünü asma tavanlar geniş bir dekoratif seçenek sunar. Her biri seri, eşsiz sitiller, desenler ve renkler sunmaktadır, tüm sistemlerde tavan arasına kolay ulaşım, montaj kolaylığı ve servis entegrasyonu sunmaktadır. BS 476 standardına göre Class 0 /Class 1 tanımına girer, yanmaz, yüzeyi alev almaz, yüksek ses emici özellikleri vardır.
4.2.2. Fonksiyonel
Yeni ve tadilat yapılan binaların fonksiyonel gereksinimlerini karşılamak için montaj kolaylığı ve maliyet yanında, akustik ve yangına dayanıklılık özelliklerine de sahip olabilen, geniş bir tavan seçeneği sunmaktadır.
4.2.3. Performans
Gereken performansa bağlı olarak, zorlu koşullarda (nem, hijyen…) özel teknik gereksinimleri karşılayacak değişik ürünler geliştirmiştir. Uzun araştırmalar sonucunda rutubete çok dayanıklı, sağlamlığın yanında temiz ve bazı durumlarda da akustik ve yangına dayanıklılık özellikleri gösteren bir dizi ürün ortaya çıkmıştır.
4.2.4. Kullanım Alanları
Hızlı üretim yapıları, kullanım amacı bilinmeyen ısıtma ve havalandırmanın durumuna göre yapıldığı alanlar, depolar ofisler, sık sık açılan kapıların iç koşulları giderek değiştirdiği iş yerleri. Tavan süslemeleri
-Kafeteryalar, hastaneler, okullar, mağazalar gibi sık temizlenmesi gereken alanlar .
-Yüzme havuzları, çamaşırhaneler, hastaneler gibi; yüksek rutubet, buhar ve kimyasal etkilere dayanıklılık yanında yüksek akustik performansta gerektiren alanlar
-Özellikle kondensasyon veya hasara dayanıklılığın önemli olduğu endüstriyel veya yarı açık alanlar için idealdir.
4.3. Metal Asma Tavan Sistemleri
Metal asma tavan sistemleri iç mekanlarda karşılaşılabilecek pek çok şantiye sorununa kesin çözüm getirmek amacıyla tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Asma tavanlar
Üretim programı serbest oturan (düz ve sarkmalı) gizli taşıyıcılı sistemlerden oluşur. Çok geniş kullanım seçeneği sunmasının yanı sıra montaj kolaylığı da sağlar.
Çok geniş olan ürün dizisi Clip-in (gizli taşıyıcılı) Lay-in (serbest oturan), Hook-on (kancalı) ve Integrated (entegre) sistemlerden oluşur. Bakım sırasında iç boşluğa kolayca erişim sağlamak için tamamen de monte edilebilir. Clip-in sistem menteşeli erişim panolarını da içerir.
Plakalar yüksek kalitede sıcak daldırma galvanize çelikten üretilmiş olup, paslanmaya karşı maksimum dirence sahiptir.
4.3.1. Metal Asma Tavan Panellerinin Avantajları
-Korozyona dirençli sıcak galvanize çelikten üretilmiştir.
-İmalat sırasında performanslı akustik kumaşla kaplanır.
-Tavan üstüne erişim istendiğinde kolayca de monte edilebilir.
-Sökme, değiştirme gerektirdiğinde hasara karşı dirençlidir.
-Uzun ömürlüdür, görünümünü yıllarca korur.
-Pano ve askı sitemi arasında temas aşınması olmaz.
-Yangına karşı direnci mükemmeldir.
4.3.2. Yangına Dayanım
Metal tavan paneller batılı ülkelerce kabul edilmiş olan sıkı yangın standartlarına uygundur ve konstrüksiyona bağlı olarak bina gövdesini yangından korur.
4.3.3. Akustik Performans
Metal asma tavan sistemleri ortamda yüksek düzeyde ses yalıtımına yardımcı olur. Perfore paneller isteğe göre ACOUTEX akustik kumaş kaplanmış veya kaplanmamış olarak tenin edilebilir. Akustik kumaş tüm tavan yüzeyinde ses yutuculuğu sağlar ve mevzii hava girişini engelleyerek tavandaki kısmın lekelenmesini önler. Paneller ISO 354-1985’e göre düzenlenmiş test odalarında uluslar arası ve bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmiştir.
4.4. Serbest Oturan Asma Tavan Sistemleri (Lay-in)
Lay-in panel sistemleri modern asma tavan tasarımlarının gerektirdiği tüm estetik ve fonksiyonel özellikleri bir arada sunmaktadır. Lay-in paneller, görünür sistem taşıyıcılarla ( exposed grid ) birlikte kullanılır ve bu sayede tavan üstüne kolayca giriş olanağı sağlar.
4.4.1. Flat Lay-in (küt kenar) Panel Sistemi
Tavan tasarımında özgün yaratıcılık seçenekleri sunan Flat Lay-in asma tavan sistemleri dekoratif taşıyıcı sistemlerle birlikte kullanılır. Görünür taşıyıcı sistem, Lay-in plakalara farklı bir boyut katar.
4.4.2. Narrow Lay-in (ince derzli) Panel Sistemi
Narrow Lay-in plakalar, NOVALINE dekoratif taşıyıcı sistemiyle bütünlük yaratmak için özel olarak geliştirilmiştir. Plakaların bordürleri NOVALINE taşıyıcı sisteminin yanaklarına mükemmel adapte olacak şekilde 45°C’lik açıyla derzlenmiştir. Sonuç yumuşak ve ince hatlı, kesintisiz ve tek düzlemde bir tavan yüzeyidir.
4.4.3. Tegular Lay-in ( serbest oturan) Panel Sistemi
Tegular Lay-in plakalar 3 ayrı derinlikte üretilmiştir.
8mm: Bu plakalar, gerek 15 mm’lik taşıyıcılarla gerekse 24 mm’lik taşıyıcılarla 1840 sistem taşıyıcılarla kullanılabilir.
16mm: Bu plaklar sadece 15mm’lik TEMPRALINE sistem taşıyıcılarla kullanılabilir.
20mm: Bu plakalar sadece 1840 GRIDLINE sistem taşıyıcılarla kullanılabilir.
4.4.4. Üretim
Metal asma tavan plakaları, çeliğin en iyi aşınma korumasını (yüzey başına 100-120gr/m²’lik çinko kaplama ) sağlayacak şekilde yüksek kalitede sıcak daldırma galvanize çelikten üretilir. Perforasyon delikleri de dahil olmak üzere, tüm kesim yüzeyleri aşınma direnci sağlayan çinko ile kaplanır. Pürüzsüz bir yüzey için plakalar minimum 50mikronluk polyester toz boya işlemine tabi tutulmuştur. Boyama işlemi perforasyondan sonra yapılır. Üretim sonrasında ACOUTEX özel akustik kumaş plakların arka yüzeyine yapıştırılır.
4.5. Entegre Metal Asma Tavan Sistemleri
Entegre tavan sistemleri birbirine paralel giden veya 90° açıyla birbirine bağlanarak modüler görünüm oluşturan BANDRASTER profiller ve profillerin arasına oturtulan özel metal panellerden oluşur. Panellerin üst kenarlarına serbest oturmaktadır.
4.5.1. G2000 TRACLINE Taşıyıcılı Entegre Tavan Sistemleri
Kesintisiz tek düzlemde biten bir asma tavan için ideal olan TRACLINE taşıyıcılı entegre tavan sistemlerinde, metal plakalarla tam uyum için üretilmiş olan G2000 taşıyıcı profiller kullanılır. Paneller hiçbir özel alet gerektirmeden sökülüp takılabilir.
4.6. Gizli Taşıyıcılı Asma Tavan Sistemleri

4.6.1. Clip-in (gizli taşıyıcılı) Sistem
Clip-in asma tavan plakaları, gizli taşıyıcı asma tavan sistemleri sayesinde
benzersiz, kesintisiz ve tek düzlemde bir tavan görüntüsü yaratır. Özel tasarım Clip-in taşıyıcı profili, plaka kenarlarındaki kilit tırnakları ve mili metrik boyutlandırılmış derzleri nedeniyle gönye ve terazisinde bir tavan yüzeyi sağlar. Clip-in taşıyıcı profili, ana taşıyıcı ve tali taşıyıcı olarak kullanılabilecek şekilde geliştirilmiştir.

4.7. Kancalı Asma Tavan Sistemleri
4.7.1. Hook-on (kancalı) Metal Asma Tavan Sistemi
Kancalı metal asma tavanın askı yapısı z biçimli tali taşıyıcılardan ve c biçimli ana taşıyıcılardan kurulan bir karkas sistemden oluşur. Profiller düzgün ve terazisinde bir asma tavan montajı sağlamak için özel kelepçelerle birbirine bağlanır. İstenirse tavan panelleri contalarla birlikte sunulur ve vibrasyondan doğacak gürültüler önlenmiş olur.

 

tavan dekorasyonları, asma tavan dekorasyonları, asmatavan dekorasyonları, güzel tavan dekorasyonları, tavan dekorasyon resimleri, tavan dekorasyon modelleri, tavan dekorasyon çeşitleri, ankara tavan dekorasyon